Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Frezarka górnowrzecionowa, a dolnowrzecionowa. Czym się różnią i która jest lepsza?

12 lutego 2023 Frezarka górnowrzecionowa


 Frezarki są narzędziami służącymi do obróbki wiórowej drewna lub materiałów drewnopochodnych, najczęściej są one stosowane przez stolarzy lub osoby zajmujące się wykańczaniem wnętrz, jednak coraz częściej po narzędzia te sięgają osoby będące amatorami rzeźby w drewnie. Wyróżniamy cztery rodzaje frezarek górnowrzecionowe i dolnowrzecionowe, a także pionowe i poziome.

Jednak najpowszechniej stosowane są frezarki górnowrzecionowe i dolnowrzecionowe.

Frezarka górnowrzecionowa jak nazwa wskazuje posiada wrzeciono umieszczone na górze. Głównie służy ono do obróbki materiału po jego zewnętrznej stronie. Ten typ frezarki jest przeznaczony do obróbki drewna, akrylu, tworzywa sztucznego i płyt kartonowo-gipsowych. Umieszczone nad stołem wrzeciono sprawia, że frezarka skrawa obrabiany materiał z góry, ponadto za pomocą odpowiedniego frezu można tworzyć w drewnie rowki, zaokrąglenia, kanty i tworzenie kształtów, zaś profesjonaliści mogą wycinać reliefy lub napisy, co jednak wymaga bardzo dużej precyzji. Głównym elementem frezarki górnowrzecionowej jest wrzeciono o funkcji obrotowej z kleszczową głowicą do której mocowane są frezy. Sposób działania jest bardzo prosty frez, który porusza się ruchem obrotowym zdejmuje nadmiar materiału z obrabianej powierzchni.



Natomiast w frezarce dolnowrzecionowej wrzeciono znajduje się pod stołem. Elektronarzędzia dolnowrzecionowe są stworzone dla specjalistów, bowiem używanie go wymaga dużego doświadczenia w kontroli narzędzia, celem zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa. Frezarka dolnowrzecionowa jest przeznaczona do płaskiego lub profilowego frezowania prostoliniowych lub krzywoliniowych elementów z drewna litego.

Frezarka – jaką wybrać?

Frezarkę powinniśmy wybrać kierując się naszymi umiejętnościami, potrzebami oraz rodzajem frezowanego materiału. Szukając odpowiedniego modelu frezarki warto sięgnąć po sprawdzoną markę jak Hikoki (dawniejsza nazwa Hitachi). Kupowane narzędzie powinno posiadać kilka cech ułatwiających pracę takich jak regulowana prędkość obrotowa, automatyczny system regulacji zakresu frezowania, silnik o dużej mocy, system podtrzymania obrotów, możliwość ustawiania głębokości frezowania. Frezarki Hikoki to bardzo dobry zakup do warsztatu, jest stabilna, dobrze się prowadzi, nadaje się również do twardego drewna. Hikoki ma trwałą, sprawdzoną konstrukcję z wysokiej jakości materiałów. 

Redakcja ZycieRzeczy

Witaj na naszym blogu! Jesteśmy wielkimi fanami prac ogrodowych, roślin, zwierząt i wszystkiego, co związane z naturą. Uwielbiamy też domowe porządki i urządzanie wnętrz. Na naszym blogu znajdziesz masę inspiracji dotyczących budownictwa, wyposażenia domu, ogrodu i wiele więcej!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak przybijać gwoździe do betonu
Małe okna PCV
Jaki grunt pod farbę?

Jesteś zainteresowany reklamą?