DIY

Huśtawka ogrodowa drewniana – jak zrobić?

Huśtawka ogrodowa drewniana – jak zrobić?

Huśtawki ogrodowe są jednym z często spotykanych elementów w ogrodzie. To świetne miejsce do zabawy dla dzieci, ale także świetny kącik dla dorosłych, na przykład jeżeli chcemy poczytać książkę na świeżym powietrzu, czy wypić poranną kawę. W sklepach można znaleźć szeroki wybór huśtawek, ale o wiele taniej będzie, jak zrobimy ją samodzielnie. Huśtawka ogrodowa, drewniana – jak zrobić ją samemu? Dowiedz się już dziś czytając ten artykuł.

Drewniana huśtawka ogrodowa – jak zrobić i od czego zacząć?

Huśtawka ogrodowa drewniana, jak zrobić? Wcale nie jest to takie trudne zadanie, jak mogłoby się wydawać. Budowę rozpoczynamy od zaplanowania konstrukcji, miejsca oraz zebrania materiałów. Huśtawka powinna mieć mocną, ale prostą konstrukcję, musi opierać się na dwóch podporach w kształcie trójkąta, na które nakładamy dodatkową belkę poprzeczną i usztywniające zastrzały. Na konstrukcji umieszczamy dźwigar mający za zadanie ustabilizować konstrukcję, na nim zostanie zawieszona huśtawka.

Aby huśtawka była stabilna i bezpieczna, należy zakotwiczyć ją w podłożu. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie kotew, a następnie zabetonowanie ich w gruncie. Miejsce, w którym ustawimy huśtawkę, powinno być miękkie, doskonała będzie na przykład trawiasta murawa.

Zobacz także: https://zycierzeczy.pl/lawka-z-palet-z-oparciem/

Co jest potrzebne do wykonania drewnianej huśtawki ogrodowej?

Przed przystąpieniem do pracy, należy skompletować wszystkie niezbędne materiały. Aby móc wykonać huśtawkę potrzebne będą 4 drewniane belki o długości ok. 2,5 metra i średnicy 10 cm, 2 drewniane belki do wzmocnienia konstrukcji, belka huśtawki, wkręty do drewna, 2 zastrzały usztywniające o długości 50 cm, 4 obejmy, 8 haków z podkładkami i nakrętkami samohamownymi, łańcuch, dwie deski, dłuto oraz wiertarka.

huśtawka ogrodowa drewniana jak zrobić

Zdobycie wszystkich materiałów nie jest trudne, bo można skompletować je w zwykłym markecie budowlanym.

O czym warto pamiętać?

Wykonanie huśtawki ogrodowej należy rozpocząć od zaimpregnowania belki przeznaczonej do budowy huśtawki. Do tego przyda się impregnat do drewna, który w odpowiedni sposób zabezpieczy materiał przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Kolejnym krokiem jest montaż słupków podporowych huśtawki. Belki ustawiamy na podłożu w odpowiedniej pozycji, następnie przykładamy je do siebie, tak aby odległość między nimi wynosiła 200 cm.

Aby drewno nie pękało w miejscu łączenia drewna i śruby, należy wykonać otwór o średnicy nieco mniejszej, niż jest potrzebny.
Przedostatnim krokiem jest zamontowanie belki huśtawki i zastrzałów usztywniających. Następnie można zamontować siedzisko i konstrukcja gotowa.

Huśtawka ogrodowa drewniana – jak zrobić? Podsumowanie

Chociaż samodzielne skonstruowanie huśtawki ogrodowej może wydawać się trudne, tak naprawdę jej wykonanie nie wymaga posiadania specjalnych umiejętności. Wystarczy skompletować odpowiednie narzędzia oraz materiały i znaleźć odpowiednie miejsce na ustawienie huśtawki. Obecnie z pomocą Internetu można zrobić huśtawkę krok po kroku, stosując się do instrukcji.

Posiadanie w ogrodzie huśtawki ogrodowej to bez wątpienia dobry pomysł, szczególnie jak jesteśmy rodzicami i dzieci chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu.

Zobacz także: https://zycierzeczy.pl/oczko-wodne-co-warto-wiedziec/

Udostępnij