Dom i ogród

Sadzawka w ogrodzie

Sadzawka w ogrodzie

Marzeniem wielu osób jest własny zbiornik wodny na działce. Istnieje wiele różnych możliwości na jakie można się zdecydować, w tym najpopularniejszymi są sadzawki ogrodowej. Niektórzy decydują się też na staw, ale jest on w praktyce większy i często też służy do hodowli roślin i zwierząt. Sadzawka w ogrodzie natomiast jest niedużych rozmiarów zagłębieniem w gruncie, które ma najczęściej charakter ozdobny.

Sadzawka w ogrodzie

Sadzawka w ogrodzieCzęsto staw, sadzawka, oczko wodne są pojęciami używanymi zamiennie. Jednakże są to zbiorniki wodne o różnym przeznaczeniu. Przyjmuje się, że sadzawka w ogrodzie jest zazwyczaj mniejsza niż staw. Niektórzy decydują się na jeszcze innego rodzaju zbiorniki wodne, takie jak studnie czy fontanny. Woda jest podstawowym elementem środowiska naturalnego. A ponadto ładnie zaprojektowany i wykonany zbiornik wodny uatrakcyjni każdy ogród. W pierwszej kolejności, gdy chcemy zamontować akwen wodny na działce należy przyjrzeć się obowiązującym przepisom prawnym. Gdyż w większości przypadków potrzebne będzie specjalne pozwolenie na stworzenie takiego obiektu. Niekiedy potrzebne będzie pozwolenie na budowę. W innym przypadku wystarczy zgłosić budowę zbiornika.

Zobacz także: https://zycierzeczy.pl/oczko-wodne-co-warto-wiedziec/

Sadzawka ogrodowa jest specyficznym ekosystemem, w którym rozwija się wiele roślin i zwierząt. Podejmując się stworzenia takiego zbiornika, należy pamiętać o jego odpowiednim zaprojektowaniu i pielęgnacji. Ważne jest wybranie właściwego miejsca w ogrodzie, które będzie odpowiednio nasłonecznione. By możliwa była wymagana pielęgnacja roślin i zwierząt. Sadzawka w ogrodzie wymaga całorocznej opieki. W tym bardzo ważne jest regularne oczyszczanie akwenu oraz utrzymywanie jego równowagi biologicznej.

Do czego potrzebna jest sadzawka w ogrodzie?

Decydując się na określony zbiornik wodny należy zastanowić się jaki jest cel jego stworzenia, czy ma być on obiektem ładnym wizualnie, czy ma służyć na przykład do hodowli ryb. W pierwszym przypadku lepsza okaże się sadzawka, oczko wodne, studnia, czy fontanna, natomiast w drugim przypadku lepiej zdecydować się na staw. Jeśli w otoczeniu mają przebywać na co dzień małe dzieci, warto pomyśleć nad wersją płytkiej sadzawki ogrodowej. Bezpieczna mini sadzawka to najczęściej pojemnik budowlany w postaci misy, która jest wkopana w ziemię, wypełniona ozdobnymi kamieniami, wodą i ziemią ogrodową.

Woda ma zaledwie kilkucentymetrową warstwę, która idealnie nadaje się dla niektórych roślin. Wybór roślin nadających się do takiego typu zbiornika jest ogromny, więc nie należy się przejmować ryzykiem, że będzie on nudny. Wszystkie wymienione zbiorniki wodne, które pojawią się w ogrodzie to dobrodziejstwo nie tylko dla roślin ogrodowych, lecz również dla nas samych. W pobliżu wody lepiej się odpoczywa, oddycha i cieszy się jej widokiem. Każdy, nawet najmniejszy ogród może zostać upiększony w ten sposób. Nie czekaj – postaw na sadzawkę w ogrodzie!

Udostępnij