Strona główna
Dom i ogród
Tutaj jesteś

Sadzawka w ogrodzie – co daje jej posiadanie?

17 kwietnia 2019 Sadzawka w ogrodzie

Marzeniem wielu osób jest własny zbiornik wodny na działce. Istnieje wiele różnych możliwości, na jakie można się zdecydować, w tym najpopularniejszymi są sadzawki ogrodowej. Niektórzy decydują się też na staw, ale jest on w praktyce większy i często też służy do hodowli roślin i zwierząt. Sadzawka w ogrodzie natomiast jest niedużych rozmiarów zagłębieniem w gruncie, które ma najczęściej charakter ozdobny.

Zobacz także: Oczko wodne – co warto wiedzieć?

Sadzawka w ogrodzie – czy warto ją wykonać?

Sadzawka w ogrodzie

Często staw, sadzawka, oczko wodne są pojęciami używanymi zamiennie. Jednakże są to zbiorniki wodne o różnym przeznaczeniu. Przyjmuje się, że sadzawka w ogrodzie jest zazwyczaj mniejsza niż staw. Niektórzy decydują się na jeszcze innego rodzaju zbiorniki wodne, takie jak studnie czy fontanny. Woda jest podstawowym elementem środowiska naturalnego. A ponadto ładnie zaprojektowany i wykonany zbiornik wodny uatrakcyjni każdy ogród. W pierwszej kolejności, gdy chcemy zamontować akwen wodny na działce, należy przyjrzeć się obowiązującym przepisom prawnym. Gdyż w większości przypadków potrzebne będzie specjalne pozwolenie na stworzenie takiego obiektu. Niekiedy potrzebne będzie pozwolenie na budowę. W innym przypadku wystarczy zgłosić budowę zbiornika.

Mini staw w ogrodzie, a dokładniej sadzawka ogrodowa jest specyficznym ekosystemem, w którym rozwija się wiele roślin i zwierząt. Podejmując się stworzenia takiego zbiornika, należy pamiętać o jego odpowiednim zaprojektowaniu i pielęgnacji. Ważne jest wybranie właściwego miejsca w ogrodzie, które będzie odpowiednio nasłonecznione. By możliwa była wymagana pielęgnacja roślin i zwierząt. Sadzawka w ogrodzie wymaga całorocznej opieki. W tym bardzo ważne jest regularne oczyszczanie akwenu oraz utrzymywanie jego równowagi biologicznej.

Sprawdź również: Życie w ogrodowej sadzawce: jakie organizmy i zwierzęta mogą zamieszkiwać Twoją wodną oazę?

Co daje posiadanie sadzawki?

Decydując się na określony zbiornik wodny, należy zastanowić się, jaki jest cel jego stworzenia, czy ma być on obiektem ładnym wizualnie, czy ma służyć na przykład do hodowli ryb. W pierwszym przypadku lepsza okaże się sadzawka, oczko wodne, studnia, czy fontanna, natomiast w drugim przypadku lepiej zdecydować się na staw. Jeśli w otoczeniu mają przebywać na co dzień małe dzieci, warto pomyśleć nad wersją płytkiej sadzawki ogrodowej. Bezpieczna mini sadzawka to najczęściej pojemnik budowlany w postaci misy, która jest wkopana w ziemię, wypełniona ozdobnymi kamieniami, wodą i ziemią ogrodową.

Woda ma zaledwie kilkucentymetrową warstwę, która idealnie nadaje się dla niektórych roślin. Wybór roślin nadających się do takiego typu zbiornika jest ogromny, więc nie należy się przejmować ryzykiem, że będzie on nudny. Wszystkie wymienione zbiorniki wodne, które pojawią się w ogrodzie to dobrodziejstwo nie tylko dla roślin ogrodowych, lecz również dla nas samych. W pobliżu wody lepiej się odpoczywa, oddycha i cieszy się jej widokiem. Każdy, nawet najmniejszy ogród może zostać upiększony w ten sposób. Nie czekaj – sadzawka w ogrodzie jest na wyciągnięcie ręki!

Jakie rośliny mogą rosnąć w sadzawce – mini staw w ogrodzie

Ogrodowa sadzawka to doskonałe miejsce na hodowanie różnorodnych roślin wodnych, które mogą nie tylko upiększać przestrzeń, ale także pomagać w utrzymaniu zdrowego ekosystemu wodnego. Oto kilka rodzajów roślin, które dobrze sprawdzają się w takich warunkach.

  • Lilie wodne – Jedne z najpopularniejszych roślin wodnych, dostępne w wielu odmianach, które różnią się kolorem kwiatów. Preferują pełne słońce, a ich pływające na powierzchni wody liście dodają uroku każdej sadzawce.
Sadzawka w ogrodzie
  • Grzybienie białe – Podobne do lilii wodnych, mają białe kwiaty i są również bardzo dekoracyjne.
Sadzawka w ogrodzie
  • Pistia stratiotes – Pływająca roślina o atrakcyjnych, puszystych liściach, tworząca na powierzchni wody zielone dywany, która jest także efektywnym filtrem biologicznym.
Sadzawka w ogrodzie
  • Pałka wąskolistna i pałka szerokolistna – Rośliny te rosną częściowo zanurzone, z charakterystycznymi, wyprostowanymi liśćmi i brunatnymi, cylindrycznymi kwiatostanami.
Sadzawka w ogrodzie
  • Trzcina pospolita – Często używana na brzegach sadzawek do stabilizacji gruntu i jako filtr biologiczny.
Sadzawka w ogrodzie
  • Babka wodna – Znana z atrakcyjnych, białych kwiatów i szerokich liści, rośnie w płytkiej wodzie.
  • Żabienica pływająca – Roślina pływająca z okrągłymi liśćmi, tworząca na powierzchni wody zielone wysepki.
  • Rogatek sztywny – Roślina zanurzona, która nie wymaga sadzenia w podłożu, świetnie oczyszcza wodę i stanowi doskonałe schronienie dla ryb.
  • Rdestnica pływająca i Rdestnica przeszyta – Rośliny zanurzone, które dobrze rosną w sadzawkach, wspierają bioróżnorodność i są łatwe w utrzymaniu.
  • Moczarka kanadyjska – Popularna roślina zanurzona, używana do oczyszczania wody i zapewnienia schronienia rybom.

Te rośliny można dobierać w zależności od wielkości sadzawki, głębokości wody i ekspozycji na słońce. Ważne jest, aby zawsze pamiętać o zachowaniu równowagi biologicznej i nie przesadzać z ilością roślin, co mogłoby prowadzić do zaburzeń w ekosystemie sadzawki.

Zobacz także:

Redakcja ZycieRzeczy

Witaj na naszym blogu! Jesteśmy wielkimi fanami prac ogrodowych, roślin, zwierząt i wszystkiego, co związane z naturą. Uwielbiamy też domowe porządki i urządzanie wnętrz. Na naszym blogu znajdziesz masę inspiracji dotyczących budownictwa, wyposażenia domu, ogrodu i wiele więcej!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

czyste powietrze
Jak urządzić sypialnię w nowym domu
Szklany stolik kawowy w nowoczesnym salonie

Jesteś zainteresowany reklamą?