Strona główna
Dom i ogród
Tutaj jesteś

Sterowanie klimatem w szklarniach – jak to zrobić?

7 stycznia 2020

Rozwój technologii pozwolił również na uzyskiwanie bardziej optymalnych rozwiązań w hodowli roślin. W sklepie internetowym growshop MaxGrowShop.pl posiadamy rozwiązania, które pozwalają na swobodną optymalizację warunków klimatycznych w szklarniach. Polega ona na utrzymaniu takich parametrów, które zapewniają prawidłowy wzrost i rozwój roślin w danym klimacie. Jednym z warunków prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin jest utrzymanie fotosyntezy na wysokim i efektywnym poziomie. Urządzenia odpowiedzialne za sterowanie klimatem pozwalają na utrzymanie warunków klimatycznych niezbędnych do efektywnego wzrostu określonych roślin.

Sprawdź też: Oczko wodne – co warto wiedzieć?

Wpływ temperatury i światła na rozwój roślin

Przyrost masy rośliny, a także efektywność jej wzrostu zależne są od ilości światła, jaka do nich dociera. Konieczne jest jednak dostosowanie temperatury do ilości światła. Odpowiednio dobrana temperatura dopasowana jest za przechodzenie do kolejnych faz rozwojowych. Ze względu na niedobór światła pędy często rosną cienki i wiotkie, a liście rozwijają się niewielkie. Przy zbyt wysokiej temperaturze zarówno liście, jak i owoce mogą szybko opadać. Im wyższa temperatura w stosunku do ilości światła, tym objawy z tym związane mogą się znacznie nasilać. Zbyt niska temperatura sprawia, że następuje spowolnienie procesu tworzenia nowych liści i wydłużania się pędów. Spowolnienia wzrostu trwającego kilkanaście dni nie da się zrekompensować wyższą temperaturą w późniejszym okresie. W naszym sklepie internetowym growshop MaxGrowShop.pl posiadamy sterowniki, które skutecznie utrzymują średnią temperaturę z dni chłodniejsze i cieplejsze dostosowaną do ilości światła.

Sterowanie temperaturą

Integracja temperatury w sterownikach klimatycznych to funkcja, która umożliwia obniżenie kosztów ogrzewania w szklarniach. Urządzenie utrzymuje sumę temperatury z kilku dni na poziomie dostosowanym do ilości światła w tym czasie. Dzięki temu w chłodne, ale słoneczne, dni komputer może utrzymywać nieco niższą temperaturę powietrza, zmniejszając tym samym koszty ogrzewania, a w dni ciep­lejsze, gdy koszty ogrzewania są niższe, podnosi ją nieco — tak aby suma była dostosowana do ilości światła w tym okresie. Doskonale radzi sobie również przy tym system wahań dobowych. Na przykład zimą, gdy kurtyny energooszczędne są zamknięte, możliwe jest utrzymywanie wyższej temperatury w nocy, gdyż wtedy mniejsze są straty ciepła. W dzień natomiast utrzymuje się niższą temperaturę, która skutecznie zapewnia wydajność fotosyntezy. Jesienią i wiosną komputer może wykorzystywać efekt cieplarniany w szklarni. Dzięki temu temperaturę w dzień podniesie do wartości maksymalnej, przy której nie następuje spadek intensywności fotosyntezy, a w nocy może ją obniżyć, oszczędzając na ogrzewaniu. Dzięki zastosowaniu sterowników dostępnych w internetowy growshop MaxGrowShop.pl możemy liczyć na dużą oszczędność energii i utrzymanie optymalnych warunków od efektywnej hodowli roślin.

Redakcja ZycieRzeczy

Witaj na naszym blogu! Jesteśmy wielkimi fanami prac ogrodowych, roślin, zwierząt i wszystkiego, co związane z naturą. Uwielbiamy też domowe porządki i urządzanie wnętrz. Na naszym blogu znajdziesz masę inspiracji dotyczących budownictwa, wyposażenia domu, ogrodu i wiele więcej!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jaką chemię przemysłową warto zawsze mieć w domu
płytki do domu
dywany do domu

Jesteś zainteresowany reklamą?