Budownictwo

Sposoby na odnowienie posadzki betonowej w magazynie

Sposoby na odnowienie posadzki betonowej w magazynie

Posadzki betonowe mają wiele zalet. Jednak nie są niezniszczalne. Długotrwała eksploatacja sprawia, że podłogi wykonane z tego materiału stracą atrakcyjny wygląd i właściwości. A bardzo wyeksploatowana posadzka stanowi natomiast zagrożenie zarówno dla pracowników jak i dla sprzętu magazynowego.

Dlatego warto raz na jakiś czas wykonać prace konserwacyjne. W zależności od potrzeb i poziomu uszkodzeń możliwe są trzy rozwiązania – polerowanie betonu, wykonanie nakładki żywicznej i naprawa posadzki.

Polerowanie posadzki betonowej

Polerowanie posadzki betonowej to sprawdzony sposób na przywrócenie jej blasku. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest uzyskanie spektakularnych efektów. Dobrze wypolerowana posadzka betonowa swoim wyglądem nie odbiega od podłóg wykonanych z marmuru lub granitu.

Jednak polerowanie posadzek betonowych to nie tylko sposób na doskonały wygląd. Wypolerowana podłoga jest mniej podatna na gromadzenie się kurzu i innych zanieczyszczeń. W efekcie jest łatwiej utrzymać porządek w obiekcie magazynowym. Zwiększa się także bezpieczeństwo pracowników, bo dzięki czystej posadzce zmniejszona zostaje jej śliskość.

Nakładka z żywicy epoksydowej na posadzce betonowej

Kolejnym dobrym sposobem na odnowienie posadzki betonowej jest zastosowanie nakładki z żywicy epoksydowej. Ta metoda stosowana jest w obiektach, w których konieczne jest zwiększenie odporności posadzki na uszkodzenia i zanieczyszczenia. Posadzki żywiczne zapewniają bowiem ochronę przed większością szkodliwych dla podłoża substancji chemicznych. A dodatkowo stanowią dobrą barierę dla przenikającej wilgoci.

Decydując się na tą metodę warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu posadzki. Często konieczne jest jej zeszlifowanie lub zastosowanie kwasów. Brak czynności przygotowawczych może spowodować nieodpowiednie połączenie posadzki betonowej z nakładką żywiczną, co konsekwencji może prowadzić do szybkiego jej zużycia.

Naprawa posadzki betonowej

Ostatnia propozycja jest najbardziej radykalna, ale czasem to jedyny sposób na odnowienie posadzki betonowej. W jakich przypadkach konieczne jest wykonanie działań naprawczych? Najczęściej w przypadku klawiszowania lub przełamania płyt betonowych, w przypadkach uszkodzonych dylatacji lub bardzo wyeksploatowanych przejazdów pomiędzy halami magazynowymi.

Naprawa posadzki betonowej to proces zdecydowanie dłuższy niż prace związane z jej polerowaniem lub wykonaniem nakładki żywicznej. Często wymagają czasowego wyłączenia całego obiektu magazynowego z eksploatacji. Powinny także być prowadzone przez doświadczonych specjalistów. Dzięki ich wiedzy możliwe jest uratowanie nawet najbardziej zniszczonej posadzki.

Wybór metody odnowienia posadzki betonowej powinien być uzależniony od potrzeb oraz stopnia jej zniszczenia. Posadzki najmniej zniszczone często wystarczy wypolerować. Pozostałe dwie metody stosuje się w przypadku podłóg o większym stopniu uszkodzeń lub w przypadku konieczności zmiany właściwości podłoża w obiekcie.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *