Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Przycinanie i wycinanie drzew – jak wybrać piłę?

10 maja 2023 jak wybrać piłę

Każdy właściciel ogrodu wie, że aby utrzymać go w dobrym stanie, należy dbać o wszystkie rośliny, zarówno te małe, jak i całkiem duże, jak drzewa. Jakie narzędzia sprawdzą się do tego najlepiej? Zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów, wybór odpowiedniego sprzętu do pielęgnacji drzew może być skomplikowany. W tym artykule omówimy, jak wybrać piłę, aby wycinanie drzew było łatwe. Zacznijmy jednak przewrotnie.

Wycinanie drzew w ogrodzie — czy to legalne?

Zanim przejdziemy do wyboru piły, nie możemy pominąć odniesienia się do przepisów polskiego prawa. Zgodnie z Ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (z późn. zm.), usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości, lub jej części może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia. Zezwolenie wydaje urząd miasta na wniosek właściciela nieruchomości. Czy zezwolenie zawsze jest potrzebne?

Kiedy nie potrzeba zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu

Istnieje kilka wyjątków, kiedy nie potrzeba zezwolenia i zawsze warto sprawdzić, obowiązujące aktualnie przepisy prawa. Jednak przede wszystkim uzależnione jest to od obwodu pnia drzewa. Zezwolenia nie potrzebujesz, jeśli obwód pnia drzewa, mierzonego na wysokości 5 cm od ziemi nie przekracza:

  • 80 cm w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego i klonu srebrzystego
  • 65 cm w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego
  • 50 cm w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Jakiej piły użyć do wycinki?

Gdy upewniłeś się, że możesz przeprowadzić wycinkę drzew na swojej działce, możesz przystąpić do wyboru piły. Musisz wiedzieć, że ścinanie drzew nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza jeśli nie masz odpowiednich narzędzi. Piła jest niezbędnym narzędziem do ścinania drzew, a wybór odpowiedniej piły może znacząco wpłynąć na łatwość i efektywność pracy. Skupmy się na trzech popularnych typach piły, nadającej się do wycinki drzew.

Wycinanie drzew i krzewów możesz przeprowadzić piłą tarczową, spalinową lub akumulatorową.

  1. Piła tarczowa – używana do cięcia drewna. Ma okrągłe ostrze, które obraca się z dużą prędkością, co pozwala na szybkie wykonywanie precyzyjnych cięć. Tego typu piły są często używane do ścinania małych drzew i gałęzi.
  2. Piła spalinowa – to potężne narzędzie, które jest powszechnie używane do ścinania drzew. Tego typu piły wykorzystują silnik spalinowy do napędzania ostrza, dzięki czemu mają dużą moc. Idealnie nadają się do cięcia grubych gałęzi i drzew.
  3. Piła akumulatorowa -to lekkie i łatwe w użyciu narzędzie, zasilane akumulatorem, co czyni je bardzo mobilny. Z reguły nie ma dużej mocy, ale jest doskonałym wyborem do cięcia małych drzew i gałęzi. Na przykład wtedy, gdy chcesz przyciąć krzewy owocowe.

Teraz gdy wiesz już, jak wybrać piłę, wycinanie drzew powinno być dla Ciebie łatwiejsze.

Materiał zewnętrzny

Redakcja ZycieRzeczy

Witaj na naszym blogu! Jesteśmy wielkimi fanami prac ogrodowych, roślin, zwierząt i wszystkiego, co związane z naturą. Uwielbiamy też domowe porządki i urządzanie wnętrz. Na naszym blogu znajdziesz masę inspiracji dotyczących budownictwa, wyposażenia domu, ogrodu i wiele więcej!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jaki grunt pod farbę?
Jak wyciszyć ścianę od sąsiada?
Czym kleić styropian?

Jesteś zainteresowany reklamą?