Dom i ogród

Pochłaniacz czy wyciąg – co lepiej sprawdzi się w kuchni?

Pochłaniacz czy wyciąg – co lepiej sprawdzi się w kuchni?

Zastanawiasz się, jaka jest różnica między wyciągiem kuchennym a pochłaniaczem? Szukasz rozwiązania, które najlepiej sprawdzi się w Twojej kuchni? Dowiedz się, jakie są cechy charakterystyczne poszczególnych sprzętów i podejmij decyzję na podstawie rzetelnie zebranych informacji.

Czym charakteryzuje się wyciąg kuchenny?

Najbardziej charakterystyczną kwestią, którą wyróżniają się wyciągi kuchenne, jest możliwość usuwania zanieczyszczonego powietrza na zewnątrz domu lub mieszkania. Tego rodzaju rozwiązanie wykorzystuje bowiem rurę i szyb wentylacyjny, których zadaniem jest wyprowadzanie nieprzyjemnych zapachów na zewnątrz. Jest to gwarancją pozbycia się drobnoustrojów i kurzu z pomieszczenia kuchennego, co jest niezwykle ważne w tak często użytkowanym wnętrzu. Dzięki temu, iż powietrze jest wyciągane poza przestrzeń, w której się gotuje, usuwana jest z niego również para wodna. Zapewnia to brak skraplania się wody na okapie, co pozwala na pozbycie się sporej wilgoci w kuchni.

Pochłaniacz kuchenny – czym dokładnie jest?

Pochłaniacz kuchenny montowany jest zazwyczaj, gdy nie ma możliwość podłączenia okapu do wentylacji. Jest to alternatywna wersja wyciągu kuchennego, przygotowana dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na montaż rur i szyb wentylacyjnych. Pochłaniacz kuchenny posiada wbudowane filtry węglowe, na których osadzają się różnego rodzaju zanieczyszczenia. Zadaniem urządzenia jest  również neutralizowanie intensywnych zapachów. Należy wspomnieć, iż w przypadku użytkowania pochłaniaczy kuchennych, filtry należy wymieniać w regularnych odstępach o częstotliwości ok. trzech miesięcy. 

Pochłaniacz kuchenny czy wyciąg – co wybrać?

Mogąc sobie pozwolić na oba rozwiązania, czyli zarówno pochłaniacz kuchenny, jak i wyciąg, zdecydowanie lepiej jest wybrać opcję drugą. Rozwiązanie to zapewnia bardziej ekonomiczną pracę urządzenia przez wiele lat, bez konieczności wymieniania filtrów co kilka miesięcy. Wyciąg pracuje również znacznie ciszej niż pochłaniacz kuchenny, zwłaszcza w momencie sporego zanieczyszczenia filtra. Dodatkowo podkreśla się, iż wyciąg kuchenny nie tylko jest gwarancją niwelowania nieprzyjemny zapachów, ale sprawia także, iż wilgoć powstająca w trakcie prac kuchennych jest wchłaniana do środka i wyprowadzana na zewnątrz pomieszczenia. Wysokiej jakości okapy kuchenne można znaleźć na stronie internetowej Ciarko Design. Producent posiada w ofercie różne modele, których montaż odbywa się w zależności od potrzeb klienta oraz specyficznych cech pomieszczenia. W sklepie można znaleźć między innymi:

  • okapy przyścienne,
  • okapy wyspowe,
  • okapy sufitowe,
  • okapy podszafkowe,
  • okapy blatowe,
  • okapy zintegrowane z płytą indukcyjną.

Należy podkreślić, iż nie trzeba jednak obawiać się montażu pochłaniaczy kuchennych. Dobrze wykonany sprzęt tego rodzaju gwarantuje bowiem równie efektywną pracę, dzięki której nieprzyjemne zapachy, które wydzielają się w kuchni, są usuwane w szybki sposób.

Udostępnij