Home Dom i ogród Najbardziej popularne oświetlenie do sypialni – dobieramy lampy

Najbardziej popularne oświetlenie do sypialni – dobieramy lampy

by Redakcja ZycieRzeczy

Sypialnia to jedno z najważniejszych miejsc po salonie i łazience, w którym nie może zabraknąć klimatycznego, ale za razem funkcjonalnego oświetlenia. Odpowiednio dobrane lampy pozwolą na stworzenie miejsca, w którym szybko można zasnąć, wypocząć i wstać. Na wszystko można mieć wpływ, dlatego należy urządzić ją w przemyślany sposób. Musisz uwzględnić wielkość sypialni, meble czy dodatki, które planujesz wkomponować w jej wystrój. Każdy jej element musi być przemyślany, a dodatkowo ustawiony bądź zamontowany w odpowiednim miejscu.

Co jako oświetlenie główne w sypialni?

Każde pomieszczenie musi posiadać lampę główną, która stanowić będzie podstawowe oświetlenie całej sypialni.

Ciekawe inspiracje z lampami i oświetleniem: https://ardant.pl/lampy-do-sypialni/

Najczęściej w tym przypadku dobierane są plafony, lampy sufitowe oraz żyrandole. Plafony wybierane są najczęściej do małych sypialni w bloku, gdzie nie można sobie pozwolić na dużą lampę, która dodatkowo pomniejszy całe pomieszczenie. Plafon to lampa, której żarówka najczęściej osłonięta jest kloszem – czy to szklanym czy też materiałowym. Dzięki temu nie daje tak mocnego światła jak inne typy oświetlenia. Podobnie może być z lampami sufitowymi, które najczęściej mają 1 lub 3 żarówki. W tym przypadku najczęściej są to reflektorki, które można ustawić w konkretne miejsca w sypialni. Ostatni typ czyli żyrandole do sypialni – to modele zarezerwowane dla dużych powierzchni, gdzie żyrandol pomimo swoich rozmiarów, nie pomniejszy pokoju, a dodatkowo stanowić będzie wyśmienitą dekorację.

Co jako oświetlenie dodatkowe i funkcyjne w sypialni?

Oświetleniem dodatkowym są najczęściej kinkiety, lampki nocne czy oczka LED. Ten typ lamp używany jest do konkretnych czynności jak np.: oglądanie telewizji, czytanie książek, przebieranie, czy zmywanie makijażu przed snem. Kinkiety najczęściej mocuje się nad łóżkiem w sypialni lub innych ścianach, jeśli jako lampki nocne postawione zostały lampy stołowe. Kinkiety pozwolą Ci na przyjemne czytanie książki, gdzie reflektor skierowany będzie w dół, przez co nie oświetli całego pomieszczenia. Podobnie będzie i z lampkami nocnymi.

Coraz częściej zamiast kinkietów i lampek nocnych, wiele osób decyduje się na zakup lampy wiszącej do sypialni. Najczęściej są to modele niewielkich rozmiarów, wieszane nad szafką nocną. To również ciekawy sposób na aranżację i oświetlenie tego pomieszczenia.

Oświetlenie nastrojowe do sypialni – co wybrać?

Jak dobrać oświetlenie do sypialni by stworzyć w niej nastrojowy klimat? Pamiętaj, że nastrój tworzy światło, ale w głównej mierze też inne dodatki. Czym jest mniej intensywne i cieplejsze, tym panować będzie w niej bardziej tajemnicza i romantyczna atmosfera. Warto w takim przypadku rozważyć wytapetowanie jednej ze ścian bądź dekorację kamieniem czy cegłami. Ściany białe zbyt mocno odbijają światło, zaś kolory ciemniejsze będą je pochłaniać. W takim przypadku musisz odpowiednio zaplanować intensywność i ilość lumenów, które będzie emitować żarówka lub źródło światła.

Nastrojowości doda w sypialni designerska lampa nowoczesna lub klasyczne lampy z abażurami czy też kryształkami. Ten typ wprowadzi odrobinę luksusu i tajemniczości. Nastrojowa sypialnia to także wiele drobnych dodatków jak zdjęcia, świeczniki, dywaniki, pledy i koce. Czym więcej tym lepiej, ale pamiętaj jednak o rozmiarach i proporcjach. Zdecyduj się co ma być głównym elementem dekoracyjnym – meble, lampy, czy podłoga i ściany.

Dekoracyjne lampy w sypialni – jakie to?

Lampy dekoracyjne w sypialni to przede wszystkim ciekawe kinkiety, lampy sufitowe oraz lampy wiszące. Najczęściej chodzi tutaj o oświetlenie nowoczesne, które wykonywane jest z różnego typu materiałów o często oryginalnych kolorach: złoto, pastele, chrom. Takim typem może być np. lampa wisząca z kwietnikiem na roślinę, kinkiet wysuwany ze ściany czy kinkiet z regulowanym ramieniem do czytania książek. Z lamp sufitowych mogą to być żyrandole molekularne lub oświetlenie ledowe.

Tak naprawdę wiele zależy tutaj jedynie od Twojego gustu. Jeśli nie masz 100% pewności co do zakupów, poznaj zdjęcia i aranżacje. Jest ich tak wiele, że z pewnością znajdziesz inspirację dla siebie.

0 comment

Zobacz także

Zostaw komentarz