Dom i ogród

Kupno drzwi wejściowych i wyjściowych – na co zwrócić uwagę?

Kupno drzwi wejściowych i wyjściowych – na co zwrócić uwagę?

Drzwi zapewniają prywatność i pozwalają cieszyć się niezakłóconym spokojem tak długo, jak tego pragniemy. Bronią przed włamywaczami, a jednocześnie przypominają o wartości domu. Wszystkie te właściwości zawarte są jednak w szczegółach, które muszą zostać dokładnie dobrane, aby drzwi z powodzeniem spełniły swoje funkcje. Jak sprawić, aby spełniały one pragnienia i zapewniały bezpieczeństwo?

Strona drzwi, czyli jak powinny się otwierać?

Czy drzwi wewnętrzne i pokojowe powinny otwierać się do środka, czy może na zewnątrz? A co z pozycją lewostronną i jej prawym odpowiednikiem? Te pytania pojawiają się dość często, a odpowiedź na nich jest dość prosta – wszystko zależy od danego mieszkania i pragnień jego właściciela. W niektórych przypadkach nie ma możliwości, aby otwierały się one na daną stronę, gdyż konstrukcja domu to uniemożliwia. 

Niezależnie, czy to skrzydła do łazienki, czy innego pomieszczenia, zazwyczaj wybiera się opcję, w której otwierają się tam, gdzie i tak nic się nie znajduje. Szczególnie warto unikać zasłaniania włączników światła, jak i możliwości zaburzenia ciągu komunikacyjnego, kiedy to dwoje drzwi na siebie nachodzi. Zdarza się tak zwykle wtedy, gdy nie ma wystarczającej ilości miejsca przy wejściu. Niepoprawny wybór strony łączyć się będzie z niedogodnościami praktycznymi. W skrócie – praktyczne skrzydła drzwiowe to Dobre Drzwi.

Materiał drzwi wejściowych – jaki wybrać?

Drzwi wejściowe muszą się pięknie prezentować, to wie każdy. Jednak często zapomina się, że skrzydła zewnętrzne do domu muszą być przede wszystkim wystarczająco trwałe, aby poradzić sobie nie tylko z pogodą, ale również potencjalnymi włamywaczami. Jak tego dokonać, wybierając odpowiedni materiał?

Warto przyjrzeć się najczęściej wybieranym materiałom. Będą to m.in.:

  • drewno – produkty wejściowe drewniane, które zostały z niego wykonane, będą się cechować świetną estetyką, jak również dobrą izolacją akustyczną i termiczną; niestety, materiał ten jest słabo odporny na mechaniczne zmiany i wilgoć,
  • PCV – najczęściej wielokomorowe, drzwi zbudowane z tego materiału wykazują się bardzo lekką budową, dźwiękochłonnością i dobrą izolacją termiczną; problemem mogą być uszkodzenia, gdyż trudno je naprawić; sprawdzą się zarówno jako skrzydła zewnętrzne do mieszkania w bloku, jak i w domku jednorodzinnym,
  • stal – najodporniejszy z przedstawionych materiałów, z którego najczęściej tworzy się produkty wejściowe antywłamaniowe.

Jak widać, materiał skrzydeł zewnętrznych zależy od potrzeb. Warto wybrać ten, który sprawdzi się najlepiej w danym przypadku. Szeroki wybór skrzydeł wejściowych znajdziesz na https://dobredrzwi.pl/

Jak zapewnić odpowiednią wentylację? 

Warto pamiętać, że drzwi wewnętrzne drewniane, jak i ich odpowiedniki, powinny mieć odpowiednią wentylację. Szczególnie w przypadku łazienki, gdzie często brakuje okien. Najczęściej wybór ogranicza się do trzech opcji wentylacji, którymi są:

  • tuleje,
  • kratka,
  • podcięcie.

Tak naprawdę nie ma większej różnicy efektywności wentylacji. Warto jednak wybrać te, które prezentują się najlepiej.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wybierając drzwi, warto również pamiętać o klamce, która powinna przede wszystkim pasować do ogólnego stylu mieszkania. Należy również patrzeć na swoje preferencje, gdyż nie każdy lubi dane wersje. 

Patrząc na te aspekty, z łatwością można wybrać odpowiednie dla siebie drzwi. Warto jednak doradzić się specjalisty, który pomoże w doborze najlepszych drzwi do naszego domu.

Udostępnij