Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Ile kosztuje wywóz gruzu?

31 października 2023 Ile kosztuje wywóz gruzu


Chcesz wywieźć odpady budowlane ze swojej działki? Na pewno zadajesz sobie pytanie, ile będzie kosztować wywóz gruzu. 

Czynniki decydujące o cennik wywozu gruzu

Nie ma jednej ceny. Tak przynajmniej wynika z rozmowy z właścicielem firmy Reminstal, która świadczy usługę wywozu gruzu na terenie Będzina — https://reminstal.eu/wywoz-gruzu-bedzin/. Jak dodaje przedsiębiorca, na całkowity koszt usługi mają wpływ takie czynniki jak:

  • Ilość gruzu potrzebnego do wywiezienia: im więcej gruzu, tym wyższa cena usługi. W końcu wywrotka musi odbyć kilka kursów, a pracownicy spędzają dłuższą ilość godzin przy realizacji zlecenia.  To wszystko wiąże się z dodatkowymi kosztami. 

  • Dystans między miejscem realizacji usługi a punktem utylizacji: ze zużyciem benzyny wiąże się odległość, którą musi pokonać wywrotka, aby przetransportować odpady.

  • Koszt pracy: jeśli w prace musi być zaangażowana dodatkowo koparka (tym samym dodatkowy pracownik), logiczne jest, że koszty usługi wzrosną.

Cena wywozu gruzu w Polsce? 

Zanim zastanowimy się nad ceną wywozu gruzu w różnych województwach, przyjrzyjmy się temu, w jaki sposób gruz można wywozić — mamy tu na myśli sposoby załadunku. Z reguły opcje tu są 3:

  • Gruz w workach big bag: z reguły tego typu worki są dostępne w kilku wariantach: 500 kilogramów, 1000 kilogramów i 2000 kilogramów. 

  • Gruz w kontenerach: na typowe kontenery, z których korzystają profesjonalne firmy można załadować około 2 ton gruzu. 

  • Gruz na wywrotce: w przypadku popularnych wywrotek można załadować aż 20 ton gruzu. Oczywiście często firmy dysponują nieco mniejszymi pojazdami. Za każdym razem trzeba zapytać pracownika, jaką ładowność ma pojazd, z którego firma budowlana korzysta. 

Mając te informacje, możemy zastanowić się już nad odpowiedzią na pytanie, ile kosztuje wywóz gruzu w różnych województwach. Tutaj nawet nie ma sensu podawać dokładnego podziału na poszczególne województwa, bowiem różnice w cenach są nieznacznie. 

Przyjmijmy, że mamy kontener o pojemności ok. 6 metrów sześciennych. W takim wypadku, chcąc wywieźć odpady budowlane, należy liczyć się z kwotą około 1300 zł. 

Jak zmniejszyć koszt wywozu gruzu?

Zdarza się, że gruz składa się z różnego rodzaju materiałów, które nie są postrzegane jako typowy gruz. Mowa tu o wszelkich puszkach, foliach, opakowaniach. Niekiedy wręcz tego typu odpady stanowią dużą ilość odpadów budowlanych. Warto więc chwile poświęcić na dokładne oddzielenie faktycznego gruzu od zanieczyszczeń. 

Często plastikowe tworzywa będzie można wyrzucić do kontenerów przeznaczonych na odpady plastikowe. Taka segregacja i przesiew gruzu pozwoli zmniejszyć jego objętość, tym samym ograniczyć koszt całej operacji.

Opcja bezpłatnego wywozu gruzu

W niektórych gminach istnieje możliwość bezpłatnego wywozu gruzu. Oczywiście tyczy się to niedużych ilości odpadów. Raczej tych, które powstają podczas drobnych prac remontowych. Często urzędy miast pozwalają mieszkańcom zamówić worki big bag, za które należy zapłacić określoną kaucję. Wtedy miasto podstawia taki worek we wskazane miejsce, a gdy zostanie on załadowany gruzem, odbiera i zawozi do punktu utylizacji. 

Ile kosztuje wywóz gruzu? — finalna odpowiedź

Mniej więcej już wiesz, z jakimi kosztami należy się liczyć, gdy chcesz wywieźć gruz ze swojej działki. Miej też na uwadze, że firm świadczących takie usługi jest sporo — nie decyduj się na pierwszą lepszą. Porównaj usługi i na tej podstawie podejmij odpowiednią decyzję.

Materiał zewnętrzny

Redakcja ZycieRzeczy

Witaj na naszym blogu! Jesteśmy wielkimi fanami prac ogrodowych, roślin, zwierząt i wszystkiego, co związane z naturą. Uwielbiamy też domowe porządki i urządzanie wnętrz. Na naszym blogu znajdziesz masę inspiracji dotyczących budownictwa, wyposażenia domu, ogrodu i wiele więcej!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak przybijać gwoździe do betonu
Małe okna PCV
Jaki grunt pod farbę?

Jesteś zainteresowany reklamą?