Jeśli nagle utracisz klucz do mieszkania, samochodu, albo skrzynki pocztowej, zastanawiasz się zapewne, ile będzie kosztowało Cię zlecenie dorobienia nowego. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć Ci tę tematykę, wnikliwie analizując rynek oraz czynniki wpływające na cenę.
Cena dorobienia klucza
Koszt dorobienia klucza do domu, mieszkania, czy samochodu może się znacząco różnić. Dla większości typów kluczy ceny są dość niskie – mówimy tutaj o kwocie od kilku do kilkunastu złotych. Niemniej, na rynku są także dostępne klucze bardziej skomplikowane technologicznie – takie jak klucze z chipem – których dorobienie może kosztować nawet kilkaset złotych.
Typy kluczy
Najpierw warto zrozumieć, że różne typy kluczy mają różne koszty dorobienia. Najprostsze i najtańsze są klucze tradycyjne do drzwi – z reguły bez systemu zabezpieczeń. Znacznie droższe są jednak klucze patentowe, które posiadają zabezpieczenia przed kopiowaniem, a także klucze do samochodów – zwłaszcza te współczesne, z wbudowanymi chipami i zabezpieczeniami eleKtronicznymi.
Klucze z chipem
Klucze z chipem to rozwiązanie często występujące w nowszych modelach samochodów. Chip taki służy do zabezpieczenia pojazdu przed kradzieżą – klucza takiego nie da się bowiem łatwo skopiować. Właśnie dlatego koszt dorobienia klucza z chipem jest znacznie wyższy. Zawsze warto więc mieć pod ręką zapasowy egzemplarz.
Średni koszt usługi
Teraz, kiedy wiemy już, że różnego typu klucze mogą mieć różną cenę dorobienia, czas na dokładniejsze zbadanie rynku. Średnie ceny dorobienia poszczególnych typów kluczy zaczynają się już od około 5-10 złotych za najprostszy klucz do drzwi. Klucze patentowe kosztują od 20 do 50 złotych, a klucze do samochodów nawet od 100 do 300 złotych. Wszystko zależy od modelu samochodu i rodzaju zastosowanego chipa – im skomplikowanej technologii użyto, tym cena jest wyższa.
Klucze do samochodów
Koszt dorobienia klucza do samochodu bez chipa zaczyna się od 20-30 złotych. Często jednak musimy liczyć się z wyższym kosztem, zwłaszcza jeżeli klucz ma dodatkowe funkcje, takie jak otwieranie i zamykanie drzwi na odległość. W przypadku kluczy ze zintegrowanym chipem koszt dorobienia może wynieść kilkaset złotych. Klucz do samochodu z chipem transpondera to koszt rzędu 100-200 złotych, natomiast klucz typu „keyless” (bezdotykowy) to wydatek rzędu kilkuset złotych, a nawet więcej. Na cenę wpływa także marka samochodu – niektóre wymagają specjalistycznego sprzętu do programowania zdalnego sterowania i chipa.
Faktory wpływające na cenę
Na koszt dorobienia klucza wpływa wiele czynników. Wśród nich najistotniejsze to rodzaj klucza, skomplikowanie zabezpieczeń, dostępność odpowiedniego sprzętu u ślusarza oraz opłaty za jego usługi. Każdy z tych czynników ma bezpośredni wpływ na ostateczną cenę.
Rodzaj klucza
Jak wspomniano wcześniej, różne typy kluczy mają różne ceny. Klucze standardowe są zazwyczaj najtańsze – ich dorobienie to koszt od kilku do kilkunastu złotych. Klucze ze specjalnymi zabezpieczeniami lub te do nowszych modeli samochodów kosztują zdecydowanie więcej.
Skomplikowanie zabezpieczeń
Klucze z dodatkowymi zabezpieczeniami, takie jak specjalne rowki czy chipy, są trudniejsze do odtworzenia i z tego powodu kosztują więcej. Dla przykładu, cena dorobienia klucza do zamka patentowego, który posiada dodatkowe rowki uniemożliwiające łatwe skopiowanie, jest wyższa. Dodatkowo, im więcej zabezpieczeń, tym większe koszty.
Dostępność sprzętu
Ślusarz musi posiadać odpowiednie narzędzia do dorabiania danego typu klucza. W przypadku kluczy do samochodów ze zintegrowanym chipem, konieczne jest również posiadanie odpowiedniego oprogramowania. Jeżeli ślusarz musi zainwestować w specjalistyczne narzędzia lub oprogramowanie, to oczywiście podniesie to koszt usługi.
Opłata za usługę ślusarza
Ostatnim czynnikiem, który ma wpływ na koszt dorobienia klucza, jest opłata za usługę ślusarza. Wiele punktów ślusarskich oferuje stałe ceny za dorobienie klucza, ale ceny te mogą się różnić w zależności od lokalizacji, kompleksowości usługi oraz reputacji ślusarza.
Oczywiście zawsze warto poszukać najkorzystniejszej oferty, jednak pamiętaj, że najtańsza oferta nie zawsze oznacza najlepszą. W końcu chodzi o zabezpieczenie Twojego mieszkania lub samochodu, warto więc inwestować w jakość!