DIY

Jak odnowić stare drzwi

Jak odnowić stare drzwi

Moda na antyki i stare meble wciąż trwa. Coraz częściej decydujemy się na nadawanie nowego życia meblom naszych rodziców, dziadków a nawet pradziadków. Meble te są z pewnością bardziej solidne od produkowanych współcześnie. A świadomość, że każde z nich ma swoją historię jest niezwykła. Jest wiele firm, które zajmują się renowacją antyków i starych mebli, ale jeśli chcemy być posiadaczem naprawdę niepowtarzalnej rzeczy, możemy również zabrać się do tego sami. Wtedy satysfakcja z własnoręcznie zrobionego mebla czy narzędzia będzie ogromna a radość nie do opisania. A jak odnowić stare drzwi?

Renowacja mebli

Meble, które zostały zaprojektowane w dawnych czasach i odnowiono je są synonimem luksusu i towarem pożądanym zarówno przez kolekcjonerów, jak i przeciętnych użytkowników, dlatego jeśli masz możliwość odnowienia starych przedmiotów, zrób to bez zastanowienia. A jeśli nie, warto wybrać się na przechadzkę po pchlim targu. Tam za niewielkie pieniądze możemy znaleźć prawdziwe perełki. Mieszkanie urządzone w starym stylu to bardzo modne w ostatnich latach rozwiązanie. Poszczególne wyposażenie nie jest już niszczone i wyrzucane, tylko odnawiane. W starych domach czy kamienicach można znaleźć drewniane, solidne ramy okienne czy drzwi.

Z pewnością mogą być bardzo zniszczone, wyglądać nieestetycznie i pierwsze, co przychodzi na myśl remontującemu to wyrzucić i kupić nowe. Jednak warto zastanowić się jak odnowić stare drzwi czy też okna, żeby nabrały nowego blasku, a jednocześnie były niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Ramy okienne można dokładnie wyszlifować, a później pomalować na wybrany kolor, ale jeśli chodzi o drzwi, możemy użyć swojej wyobraźni.

Jak odnowić stare drzwi?

Jak odnowić stare drzwiTakie drzwi, nieważne, czy są zewnętrzne, czy wewnętrzne także trzeba dokładnie oczyścić ze starej farby czy lakieru. Możemy zakupić do tego specjalne preparaty, albo po prostu zeskrobać wszystko szpachelką. Dobrym pomysłem jest też wymiana klamki i tu mamy duże pole do popisu. Możemy do prostych drzwi dobrać dużą klamkę o fantazyjnym kształcie lub kontrastowym kolorze i na pewno uzyskamy oryginalny efekt. Można też postarać się o inne ciekawe dodatki. Do drzwi zewnętrznych może to być niebanalny wizjer otoczony własnoręcznie wykonaną ramką lub numer z fantazyjnych cyferek.

Takie detale z pewnością będą przyciągały wzrok innych, będą niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Jeśli odnawiamy drzwi wewnętrzne i nie mamy na nie pomysłu, to czasami wystarczy pomalowanie ich na ciekawy i pasujący do wnętrza kolor lub oklejenie ich specjalną tapetą na drzwi. Jeśli zdecydujemy się na pejzaż lub inną grafikę wtedy optycznie powiększymy również wnętrze. Rozległa plaża, wielki miasto czy zielony las, wzorów jest wiele, a każdy nada naszemu wnętrzu wyjątkowości.

Udostępnij