Strona główna
Dom i ogród
Tutaj jesteś

Czym jest growbox i jak go używać?

31 lipca 2023 growbox

Growboxy są znane zwłaszcza osobom, które interesują się ogrodnictwem, a ich pasją jest uprawianie roślin. Produkty takie zapewniają odpowiednie warunki do rozwoju i wzrostu warzyw, ziół czy kwiatów przez cały rok, również poza sezonem. Z tego powodu jest to doskonała alternatywa dla tradycyjnej szklarni, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Czym dokładnie jest growbox i jak należy go używać? Podpowiadamy.

Czym jest growbox?

Growbox to nic innego jak miniaturowa szklarnia, w której panują optymalne dla konkretnych roślin warunki przez cały rok. Produkty takie umożliwiają uprawę wewnętrzną, a także uprawianie roślin, które wymagają specyficznych warunków, w tym gatunków egzotycznych. Grow box to również propozycja dla osób, które chciałyby mieć swój własny ogród, lecz niestety nie posiadają takiej przestrzeni, ponieważ na przykład mieszkają w bloku. Głównym zadaniem growboxa, niezależnie od jego rodzaju, jest utrzymanie odpowiednich warunków, których dana roślina wymaga do prawidłowego wzrostu, a więc właściwej temperatury, wilgotności powietrza czy światła.

Jakie są rodzaje growboxów?

Najprostsze modele growboxów swoim wyglądem przypominają doniczki, dzięki czemu mogą być umieszczane w dowolnym miejscu, na przykład na parapecie. Wyposażone są one jedynie w zbiornik na wodę, a także oświetlenie, które przyśpiesza wzrost roślin. Takie modele mogą być wykorzystywane na przykład w przypadku uprawy ziół. Bardziej zaawansowane growboxy umożliwiają nie tylko uprawę w gruncie, ale także uprawę hydroponiczną. Niektóre modele przypominają niewielkie namioty, w których bez problemu można stworzyć nawet dwie komory oświetlane zupełnie różną mocą lamp. Dzięki temu w jednym growboxie niektóre rośliny mogą być na przykład w fazie wegetatywnej, a drugie w generatywnej.

Jak używać growboxów?

Stosowanie growboxów nie wymaga dużych umiejętności. Najpierw należy jednak wybrać odpowiedni dla siebie model. Do wyboru mamy zarówno niewielkie growboxy, które przypominają zwykłe doniczki, jak i prawdziwe giganty, których udźwig wynosi nawet 300 kg i w których można uprawiać wiele roślin. Jeżeli nie wiemy, jaki model będzie odpowiedni w naszym przypadku, wówczas możemy poprosić o pomoc personel sklepu, w którym zamierzamy nabyć growboxa. 

Kiedy już posiadamy taki przedmiot, wówczas musimy go podłączyć i uruchomić wszystkie znajdujące się w nim systemy, a następnie umieścić w nim sadzonki w ziemi lub na specjalnym podłożu hydroponicznym i uzupełnić zbiornik na wodę. W prostych modelach groboxów nie mamy możliwości sterowania temperaturą i innymi czynnikami, w zaawansowanych jednak wszystkie te parametry możemy samodzielnie ustawić tak, aby były one idealne dla konkretnego gatunku warzywa, zioła, owoca czy kwiatu. Później już można powiedzieć, że uprawa przebiega w sposób zautomatyzowany i wystarczy tylko czekać na efekty.

Redakcja ZycieRzeczy

Witaj na naszym blogu! Jesteśmy wielkimi fanami prac ogrodowych, roślin, zwierząt i wszystkiego, co związane z naturą. Uwielbiamy też domowe porządki i urządzanie wnętrz. Na naszym blogu znajdziesz masę inspiracji dotyczących budownictwa, wyposażenia domu, ogrodu i wiele więcej!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

żyrandol do Twojego domu
Ranking najlepszych odkurzaczy pionowych
firma transportowa w sam raz dla Ciebie

Jesteś zainteresowany reklamą?