Lifestyle

Ceny mieszkań szybują w górę. Czekać, czy kupować?

Ceny mieszkań szybują w górę. Czekać, czy kupować?

Jeżeli ktoś na przestrzeni ostatnich kilku lat przymierzał się do zakupu własnego mieszkania z pewnością zaobserwował systematyczny, znaczący wzrost cen nieruchomości. Takiemu stanowi rzeczy sprzyja kilka czynników, w tym dobra koniunktura gospodarcza, szybki wzrost płac, niskie koszty kredytów oraz niewielka rentowność lokat i obligacji, skłaniająca coraz więcej osób do lokowania swoich oszczędności właśnie w nieruchomościach, zamiast tradycyjnych lokat bankowych, czy papierów wartościowych. Czy ceny mieszkań przestaną nas kiedyś zaskakiwać?

Flipping

Problemem jest też tzw. flipping, czyli kupowanie mieszkań w celu ich szybkiej odsprzedaży z zyskiem po niewielkim odświeżeniu. Bazując na wzroście cen przyczynia się on bowiem do wzmocnienia zjawiska, które część ekspertów uważa za klasyczną bańkę spekulacyjną. Czy w kontekście powyższego warto decydować się na zakup mieszkania już dzisiaj? Tutaj zdania są podzielone. Niektórzy specjaliści zwracają uwagę na wspomniane powyżej czynniki, definiujące stabilną sytuację rynku nieruchomości oraz brak symptomów zwiastujących potężne zawirowania w gospodarce, które mogłyby wspomnianą sytuację radykalnie zmienić. Inni z kolei zauważają pewne okoliczności, w tym przede wszystkim flipping oraz traktowanie mieszkań jako inwestycji, mogące sugerować, że mamy do czynienia z rosnącą bańką spekulacyjną, która już wkrótce może doprowadzić do prawdziwego tąpnięcia w branży.

Ceny mieszkań

Ceny mieszkań a wstrzymanie się z decyzją

Biorąc pod uwagę te dwa skrajnie odmienne stanowiska racjonalnym wydaje się wyjście z założenia, że jeżeli nie zostaliśmy zmuszeni do natychmiastowego zakupu własnego lokum sytuacją życiową to warto wstrzymać się z zakupem przez kolejne 3-4 lata. Do tego czasu sytuacja na rynku mieszkaniowym powinna się wyjaśnić i ustabilizować (jeżeli ceny nadal będą systematycznie wzrastać), a my unikniemy „ekonomicznego kaca” po przepłaceniu dziesiątek, a nawet setek tysięcy złotych za mieszkanie (jeżeli spełnią się czarne scenariusze i dojdzie do krachu, a tym samym gwałtownego spadku cen nieruchomości).

sellhelp.pl

Udostępnij