Przy budowie domu należy pamiętać o wielu różnych kwestiach, aby nowopowstała nieruchomość była nie tylko komfortowa i funkcjonalna, ale także i bezpieczna. Jednym z ważniejszych etapów budowy jest wybór odpowiednich kabli. Tych potrzeba naprawdę sporo, niezbędne będą między innymi kable energetyczne.
Czym są kable energetyczne?
Kable energetyczne, co warto wiedzieć, są produktami bardzo różnorodnymi. Wpływ na to mają przede wszystkim indywidualne wymagania i standardy stosowane przez poszczególnych producentów. Z tego też powodu przy budowie domu dla bezpieczeństwa najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie kabli pochodzących od tego samego producenta.
Czym są kable energetyczne? To elementy, których głównym zadaniem jest połączenie źródła zasilania z odbiornikiem (urządzeniem). Takie kable składają się między innymi żył umieszczonych w ich światłem, które przesyłają do miejsca docelowego energię elektryczną w postaci prądu. To jaki kabel energetyczny powinien być zastosowany w danym przypadku, zależy przede wszystkim od tego, jakie natężenie prądu jest niezbędne do działania danej instalacji elektrycznej.
Rodzaje kabli energetycznych
Kable energetyczne są bardzo różnorodne, o czym warto pamiętać przy budowie domu. Tak naprawdę można dzielić je na wiele sposobów.
Mając na uwadzę rodzaj napięcia, kable można podzielić na:
- kable energetyczne NN, często nazywane również przewodami niskiego napięcia. Ich zastosowanie możliwe jest włącznie w tych sieciach, w których napięcie nie przekracza wartości 1 kV;
- kable energetyczne SN, czyli kable średniego napięcia. Znajdą swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie kable NN będą zbyt słabe, czyli w instalacjach wykorzystujących napięcie w granicach od 1 do 35 kV;
- kable energetyczne WN, czyli kable wysokiego napięcia. Zalecane są do instalacji o napięciu nie mniejszym niż 36 kV, jednak nie większym niż 150 kV;
- kable energetyczne EWN (przewody ekstra wysokiego napięcia) stosowane są w instalacjach o napięciu od 220 do 420 kV.
Warto wspomnieć również o tym, że kable energetyczne można podzielić na ziemne i powietrze. W obu przypadkach są one odpowiednio dopasowane do warunków, w których się znajdą, właściwie zaizolowane, przez co są bezpieczne w użytkowaniu.
Jakie właściwości powinny mieć dobre kable?
To jakie powinny być dobre kable energetyczne, zależne jest przede wszystkim od ich zastosowania.
W przypadku większości tego typu przewodów bardzo ważna jest ognioodporność. Istotne jest również to, by w czasie zaistnienia pożaru zapewniał przez określony czas źródło zasilania bądź sterowania.
W przypadku stosowania kabli energetycznych na girlandach bądź podobnych konstrukcjach warto zwrócić uwagę na to, by przewody były giętkie i odpowiednio zabezpieczone przed działaniem warunków atmosferycznych.
W przypadku kabli zewnętrznych istotne jest to, by były one właściwie przystosowane zarówno do pracy w wysokich, jak i niskich temperaturach.