Strona główna
Dom i ogród
Tutaj jesteś

Mszyce w ogrodzie – jak je rozpoznać i co zrobić, aby zniknęły z naszych upraw?

25 listopada 2021 Mszyce w ogrodzie

Mszyce należą do jednych z najczęściej spotykanych szkodników roślin. Są prawdziwym utrapieniem dla ogrodników i dla rolników. Atakują szybko, pozostawiając po sobie same szkody. Rozmnażają się dość licznie i trudno je wytępić. Jak rozpoznać, że nasze rośliny przechodzą inwazję mszyc i jak pozbyć się tych niepożądanych gości z naszych upraw?

Jak rozpoznać inwazję mszyc?

Pierwsze ślady działalności mszyc można dostrzec już na początku sezonu. Jeśli spostrzeżemy, że liście są nienaturalnie poskręcane lub jeśli widoczny jest na nich specyficzny jasny nalot, który ma lekko kleistą konsystencję, a niektóre pędy zatrzymały się w rozwoju, wówczas najpewniej mamy do czynienia z mszycami. Jeśli w dodatku na roślinach żerują małe owady, wówczas możemy być już pewni, że to właśnie z tego rodzaju szkodnikiem mamy do czynienia. Robaczki mogą mieć kolor zielony, czarny lub żółty. Działania zwalczające mszyce należy rozpocząć natychmiast po dostrzeżeniu, że z naszymi roślinami jest coś nie tak.

Jak tępić mszyce?

Niestety, nie jest to łatwe zadanie. Nie wystarczy pozbyć się zjedzonych części roślin lub spryskać pierwsze kolonie. Tak naprawdę są to insekty niezwykle inwazyjne i na miejsce poprzednich, szybko zjawią się kolejne. Dlatego walka z nimi powinna być kompleksowa. Po pierwsze, potrzebny jest dobry preparat na mszyce, który na początku należy stosować bardzo ostrożnie. Następnie, konieczne jest rozrzedzenie roślin. Zbytnie ich zagęszczenie może przyspieszać przenoszenie się szkodników z jednej grządki na drugą. Idąc tym samym tropem, warto usuwać wszystkie chwasty spomiędzy uprawianych roślin, już od samego początku uprawiania ziemi.

Czy istnieją skuteczne preparaty na mszyce?

Wybierając konkretne środki na mszyce, należy sprawdzić dokładnie, co znajduje się w ich składzie. Bardzo ważne jest, aby były to specyfiki ekologiczne, nieniszczące środowiska i nieskażające upraw. Szczególnie, gdy mamy do czynienia z uprawami warzyw i krzaków owocowych. Niektórzy ogrodnicy żywią błędne przekonanie, że naturalne i ekologiczne środki na mszyce nie są skuteczne. Tymczasem, badania wskazują, że łagodnie działające preparaty, jeśli są zastosowane w odpowiednim terminie, a ich dawkowanie przebiega w ściśle określonych odstępach czasu, pozwolą pozbyć się problemu na długo. Szczególnie, gdy stosowanie tych preparatów zostanie wzmocnione regularnym pieleniem i roślin, dbaniem o ich nawodnienie i nasłonecznienie.

Domowe sposoby na mszyce – czy są skuteczne?

Walka z mszycami powinna być wzmacniana również stosowaniem naturalnych środków ochrony roślin. Należą do nich wywary z pokrzywy lub z gnojówki, z wrotycza pospolitego lub z cebuli i czosnku (w przypadku tych ostatnich, odstraszająco zadziała ostry zapach). Skuteczny będzie również samodzielnie sporządzony preparat na mszyce z rumianku lub z mniszka lekarskiego. Niestety, samodzielne i regularne preparowanie takich specyfików jest czasochłonne. Szczególnie, gdy tworzymy je z samodzielnie zebranych ziół i roślin.

Podsumowanie

Niestety, czasami nawet mimo największych starań, uprawy pozostaną zniszczone. Niemal każdy ogrodnik ma za sobą taki zniwelowany przez szkodnika sezon. Nie nalezy jednak gasić swojego zapału i następnego dnia rozpocząć z nową energią.

Redakcja ZycieRzeczy

Witaj na naszym blogu! Jesteśmy wielkimi fanami prac ogrodowych, roślin, zwierząt i wszystkiego, co związane z naturą. Uwielbiamy też domowe porządki i urządzanie wnętrz. Na naszym blogu znajdziesz masę inspiracji dotyczących budownictwa, wyposażenia domu, ogrodu i wiele więcej!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Łóżko kontynentalne co to? Wyjaśniamy, czym różni się od tradycyjnego
Ile waży wanna żeliwna? Sprawdzamy wagę i jej wpływ na montaż
Jak ustawić łóżko w sypialni? Najlepsze układy dla komfortu i stylu

Jesteś zainteresowany reklamą?