RTV i AGD

OLED, QNED, a może Mini LED? Telewizor z jakim wyświetlaczem wybrać?

OLED, QNED, a może Mini LED? Telewizor z jakim wyświetlaczem wybrać?

Wybór telewizora do swojego domu to niełatwe zadanie. Zanim pochopnie udasz się do sklepu albo zdecydujesz się na zakup online, warto wcześniej zaznajomić się z parametrami sprzętu, a zwłaszcza z rodzajem wyświetlacza. W końcu dobry telewizor to taki, który co dzień będzie dostarczał Twoim oczom rozrywki w jak najlepszej jakości. W tym artykule przedstawimy Ci 3 najpopularniejsze rodzaje wyświetlaczy i scharakteryzujemy je tak, aby zakup idealnego telewizora satysfakcjonował Cię przez długi czas.

Technologia OLED

OLED, czyli Organic Light-Emitting Diode, określa organiczne diody elektroluminescencyjne. Technologia ta charakteryzuje się samoświecącymi organicznymi LED-ami, które nie potrzebują źródła podświetlenia. W zależności od tego, co dzieje się na ekranie telewizora, LED-y samoczynnie się podświetlają lub wygaszają. Co istotne, w przypadku podświetlania i wygaszania nie uaktywnia się konkretna partia, ale każdy pojedynczy piksel.

Owocuje to niesamowitymi kontrastami między barwami, żywymi, nasyconymi kolorami, i co charakterystyczne dla technologii OLED – głębokimi czerniami. Jedynym minusem tej technologii jest jej trwałość. Zastosowane w niej LED-y zostały stworzone z materiałów organicznych, a więc nie oferują takiej żywotności, jak te wykonane z tworzyw sztucznych.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem telewizora OLED, rozważ zakup modelu Sony XR65A80K. Na jego dużym, 65-calowym ekranie 4K Ultra HD doświadczysz niesamowicie wyrazistych, pełnych kontrastów barw i głębokich czerni. Doskonałe kąty widzenia umożliwią Ci oglądanie filmu czy serialu nawet z rogu salonu, a to bez obaw o słabą widoczność. Z kolei technologia dźwięku Acoustic Surface Audio+™ wzbogacona o dwa wbudowane subwoofery zapewni Ci najlepsze akustyczne doznania.

Technologia QNED

QNED, czyli Quantum Nano-Emitting Diodes, w polskim tłumaczeniu oznacza kwantowe diody nanoemisyjne. Technologia ta działa przy użyciu paneli LCD wzbogaconych o technologię NanoCell oraz QLED – Quantum Dot. Zastosowane w niej diody Mini LED sprawiają, że obraz charakteryzuje się wysoką rozdzielczością. Warto wiedzieć, że im mniejsze diody wykorzystano do stworzenia telewizora, tym obraz będzie lepszy.

W przypadku technologii NanoCell malutkie nanocząsteczki odpowiadają za nadanie barwom naturalnego wyrazu, ale także pozytywnie wpływają na odbiór tego, co widzisz na ekranie podczas oglądania filmu. Z kolei technologia Quantum Dot opiera się na kropkach kwantowych zwanych również nanokryształkami, które to mają za zadanie zadbać o to, aby kolory były możliwie jak najbardziej odwzorowane. Jeśli wówczas zależy Ci na żywych, realistycznych barwach, telewizor wyposażony w wyświetlacz QNED będzie dla Ciebie doskonałym wyborem.

Godnym przykładu telewizorem z technologią QNED jest model 55QNED813QA od marki LG. 55-calowy ekran 4K Ultra HD dzięki technologiom Quantum Dot i NanoCell pozwoli Ci zatracić się w kinowym świecie na wiele długich godzin. Dimming Pro, czyli technologia wygaszania, zadba o to, aby obrazy, jakie widzisz na ekranie, były pełne detali, a zarazem w pełni naturalne. Wydajny procesor α7 Gen5 AI nada filmom i serialom naturalnej głębi, tworząc przy tym nieco trójwymiarowy efekt. Rozmaite funkcje stworzone z myślą o graczach umożliwią Ci takie rozgrywki, które zostaną w Twojej pamięci na długo. Kiedy zechcesz posurfować po sieci albo skorzystać z platform filmowych i muzycznych, wystarczy, że skorzystasz z funkcji Smart TV.

Technologia Mini LED

Telewizor z technologią Mini Led, jak sama nazwa wskazuje, opiera się na małych diodach, dzięki czemu jakość wyświetlanego obrazu jest na imponująco wysokim poziomie. W praktyce oznacza to wyższą jasność, głębsze czernie, a przede wszystkim bardzo dobre kontrasty między barwami. Technologia Mini LED znacznie wzbogaca doznania nie tylko podczas oglądania seriali czy filmów, ale i podczas grania w gry. Co istotne, odbiorniki Mini LED wyróżniają się raczej dłuższą żywotnością niż telewizory OLED. Oznacza to, że w przypadku odbiornika z technologią Mini LED nie powinieneś doświadczyć tak niefortunnej awarii, jak wypalenie LED-ów. Telewizory Mini LED wyróżnia także ich niewielka cena. Chcąc zaopatrzyć się w takie urządzenie, nie musisz wydawać kroci, aby móc cieszyć się doskonałą jakością obrazu.

Za idealny przykład urządzenia z tą technologią posłuży nam telewizor LG 65QNED913PA. 65-calowy ekran 4K Ultra HD z matrycą Mini LED i odświeżaniem obrazu na poziomie 120 Hz zapewni Ci rozrywkę na najwyższym poziomie. Mini LED to nie jedyna technologia, w jaką zaopatrzono ten telewizor. Quantum Dot w połączeniu z NanoCell dbają o wysoką rozdzielczość, niesamowicie nasycone barwy i doskonałe kontrasty między nimi. Funkcje Smart TV i Asystent Google/Alexa umożliwią Ci surfowanie po sieci i wygodę sterowania. Cinema HDR zadowoli zaś zwłaszcza kinomaniaków ceniących sobie perfekcyjne wrażenia wzrokowe, a liczne technologie obrazu i dźwięku pozwolą Ci dostosować parametry tak, jak tylko zechcesz.

Udostępnij