Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Zakup działki budowlanej – na co zwrócić uwagę?

19 lutego 2022 zakup działki budowlanej

Jeszcze zanim postawimy nasz wymarzony dom na działce, musimy ją zakupić. Pozornie proste zadanie jest obarczone ryzykiem błędu, warto więc zadać pytanie o to, na co zwrócić szczególną uwagę decydując się na taki krok. Okazuje się, że wytycznych jest co najmniej kilka. Na co zwracać uwagę, aby zakup działki budowlanej był udany?

Zakup działki budowlanej – bezpiecznie od samego początku

Zakup działki budowlanej nie jest wcale obarczony ryzykiem mniejszym niż zakup używanego samochodu. Jeśli więc nie chcemy go żałować, w pierwszej kolejności zainteresujmy się wszelką dostępną dokumentacją na jej temat. Przyda nam się przede wszystkim jej księga wieczysta, warto więc pamiętać o tym, że można ją przeglądać bezpłatnie. Od niedawna znajomość numeru działki wieczystej sprawia, że szereg informacji na jej temat można znaleźć także w Internecie.

zakup działki budowlanej służebność przesyłu

Ważna wizyta w urzędzie gminy

Nawet najpiękniejsza działka budowlana może okazać się ogromnym rozczarowaniem, jeśli jej sąsiedztwo będzie budzić nasze zastrzeżenia. W sieci nie brakuje przejmujących historii osób, które kupując ją nie wiedziały, że będzie sąsiadować z drogą szybkiego ruchu albo kurzą fermą. Przed zakupem warto więc odwiedzić urząd gminy, a tam poprosić o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Znajdziemy tam informacje o warunkach zabudowy dla konkretnej działki, co pozwoli nam na szybkie zorientowanie się, czego powinniśmy się spodziewać. Może się okazać, że dany teren nie jest jeszcze objęty planem zagospodarowanie przestrzennego. Nie warto opierać się jedynie na nadziei, że będzie on dla nas korzystny, dobrym pomysłem jest więc wystąpienie do gminy z wnioskiem o to, aby wydała ona warunki zabudowy i zagospodarowania konkretnej przestrzeni.

Lokalizacja i ukształtowanie działki

Jeśli wiążemy z działką budowlaną poważne plany, powinniśmy zastanowić się również nad tym, czy ukształtowanie jej terenu rzeczywiście nam odpowiada. Tu kluczowe znaczenie ma nie tylko rodzaj gruntu, ale również usytuowanie działki w stosunku do drogi dojazdowej oraz stron świata. Po raz kolejny okazuje się, że nie musimy wcale płacić specjaliście za dokonanie odpowiednich pomiarów. Mapy geodezyjne czekają na ans w powiatowych ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej oraz w wydziałach geodezji w urzędach gmin.

zakup działki budowlanej ukształtowanie działki

Zakup działki budowlanej a uzbrojenie terenu

Nie każda działka tak samo dobrze nadaje się pod budowę, zwłaszcza że nasz nowy dom powinien być przecież nie tylko piękny, ale również użyteczny. Jeśli zależy nam na tym, aby czerpać z niego satysfakcję, jeszcze przed zakupem dobrze jest zorientować się, jak wygląda uzbrojenie terenu – zarówno te, które już istnieje, jak i projektowane.

tearebels.pl

Redakcja ZycieRzeczy

Witaj na naszym blogu! Jesteśmy wielkimi fanami prac ogrodowych, roślin, zwierząt i wszystkiego, co związane z naturą. Uwielbiamy też domowe porządki i urządzanie wnętrz. Na naszym blogu znajdziesz masę inspiracji dotyczących budownictwa, wyposażenia domu, ogrodu i wiele więcej!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak przybijać gwoździe do betonu
Małe okna PCV
Jaki grunt pod farbę?

Jesteś zainteresowany reklamą?