Dom i ogród

Wszystko sztucznie, a naturalnie – o hodowli w pomieszczeniu

Wszystko sztucznie, a naturalnie – o hodowli w pomieszczeniu

Pomijając filmy o podróżach kosmicznych i uprawy hydroponiczne, przyszłość hodowli roślin jest dziś. Dosłownie na oczach obecnego pokolenia rozwija się technologia, o której nie śniło się pierwotnemu rolnikowi z okolic Sumeru. Posiadając ogromną wiedzę na temat potrzeb roślin, człowiek stworzył idealne warunki do ich wzrostu w zamkniętych przestrzeniach. Do niedawna ograniczało się to do oranżerii, szklarni i tym podobnych. Obecnie można zainstalować lampę Lumatek Zeus 600W Pro pośród zamkniętego pomieszczenia i prowadzić hodowlę nawet bez słońca!

Futurystyczna uprawa roślin – growboxy i nie tylko

Interesujący rozwój technologii hodowlanych nastąpił pośród jej zamkniętej gałęzi. Dla większości zainteresowanych będzie pewnie kojarzył się z hydroponiką, czy roślinami szklarniowymi. Niemniej okazuje się, że wkroczył on raczej do domów mieszkalnych. Wiele osób interesuje hodowla roślin w czterech ścianach. Jedni chcieliby mieć świeże warzywa, inni eksperymentują z gatunkami bardziej egzotycznymi. Prawda jest taka, że dla wielu klimat Polski jest mało korzystny. Szczególnie na północy okres wegetacyjny jest krótki, a zimy chłodne. Z pomocą przychodzi więc growbox, a nawet sztuczne słońce. Takie jak Lumatek Zeus 600W Pro. Ten pierwszy jest swego rodzaju namiotem, w którym można stworzyć idealne warunki dla rośliny. Ogrodnicze oświetlenie LED jest zestawem pomyślanym na nieco większe hodowle. Tego typu uprawy mogą być różnej wielkości, nawet całych pomieszczeń. Zaletą tego typu technologii jest całkowita kontrola nad hodowlą. Lumatek Zeus 600W Pro posiada dla przykładu możliwość sterowania, w tym imitacji cyklu dobowego oświetlenia. To bardzo pomocne narzędzie, biorąc pod uwagę, jakie daje możliwości dostosowania warunków. Rzecz jasna odpowiedni sprzęt pozwala kontrolować również resztę spektrum warunków.

Aspekt finansowy na przykładzie Lumateka Zeus 600W Pro

Biorąc na przykład system oświetleniowy, można zacząć zastanawiać się nad korzyściami finansowymi zamkniętej hodowli. Biorąc pod uwagę jej futurystyczny aspekt, można by sądzić że jest to rozwiązanie drogie. Istotnie, trzeba nieco zainwestować. Niemniej sama technologia jest energooszczędna i zwraca się w czasie użytkowania. Lumateki Zeust 600W Pro mają obniżone wytwarzanie ciepła, co zwiększa wydajność przy zmniejszeniu poboru energii. Zastosowanie odpowiednich sterowników w innych elementach układu powoduje, że one również stają się bardziej ergonomiczne. Kwestią jest dobranie wielkości uprawy do potrzeb nowoczesnego hodowcy.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.