Szkło to element dekoracyjny, który odgrywa coraz większą rolę w aranżacji nowoczesnych wnętrz, co wynika z faktu, że odpowiada aktualnym minimalistycznym trendom. Co więcej, można wykorzystać je w różny sposób, ponieważ ze szkła mogą zostać wykonane nie tylko lustra, ale również balustrady, ścianki, drzwi czy nawet podłoga. Jak za pomocą szkła wprowadzić do pomieszczenia więcej światła oraz nowoczesności? W jakich stylach architektonicznych sprawdzą się elementy szklane? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w poniższym artykule.
Rodzaje szkła i ich zastosowanie w aranżacji wnętrza
Jak wspomniano we wstępie, szkło to element dekoracyjny, który doskonale sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach. Popularność jego wykorzystania wynika między innymi z faktu, że dostępne są różne rodzaje szkła i ich zastosowanie wpływa zarówno na wygląd, jak i funkcjonalność pomieszczeń. W praktyce w aranżacjach wnętrz stosuje się między innymi:
-
szkło hartowane – zastosowanie znajduje w wielu różnorodnych dziedzinach, np. w produkcji drzwi oraz ścianek działowych, czyli elementów, które muszą nie tylko nowocześnie wyglądać, ale również spełniać wszystkie wymagania względem obowiązujących przepisów. Warto zatem wiedzieć, że szkło hartowane w przypadku stłuczenia rozpada się na małe i tępe kawałki, co redukuje ryzyko skaleczenia się.
Wykorzystywane jest w budownictwie oraz prawie wszystkich innych gałęziach przemysłu. Odnajdujemy je w wielu zastosowaniach – począwszy od mebli, poprzez wyposażenie przestrzeni biurowych czy mieszkalnych, aż do zabudowy wiat przystankowych;
-
szkło laminowane – najczęściej znajduje zastosowanie w budownictwie, w elementach jakich jak balustrady szklane i stopnie, daszki szklane, podłogi szklane, wzmocnione ścianki działowe, okładziny elewacji – wszędzie tam, gdzie wymagane jest szczególnie wysokie bezpieczeństwo użytkowania.
Składa się ono z dwóch lub więcej warstw szkła, które są ze sobą połączone specjalną folią. W przypadku uszkodzenia tafli szkła laminowanego nie dochodzi do rozpadnięcia się szkła na elementy – szkło pozostaje w całości chociaż spękania będą widoczne. Jego zaletą jest także możliwość eksperymentowania z kolorystyką i teksturą – istnieje cała paleta folii kolorowych do laminowania szkła;
-
szkło trawione chemicznie, czyli powszechnie nazywane szkłem matowym – stosuje się między innymi do drzwi łazienkowych, przeszkleń biurowych czy wielu różnych elementów dekoracyjnych. Jego zaletą jest nie tylko brak przejrzystości, co pozwala zapewnić prywatność, ale również przepuszczalność światła, dzięki której nie trzeba rezygnować z naturalnego oświetlenia;
-
szkło ornamentowe (wzorzyste) – znajduje zastosowanie w wielu różnych rozwiązaniach i stanowi element dekoracyjny. Przykładem mogą być wypełnienia drzwi, okien oraz szklane panele ścienne. Szeroko znajduje także swoje zastosowanie w meblarstwie. Zaletą jest w tym przypadku możliwość wprowadzenia unikatowych wzorów i faktur do wnętrza, a co za tym idzie, uzyskanie niepowtarzalnego efektu wizualnego.
Jak za pomocą szkła wprowadzić do pomieszczenia więcej światła?
Szkło to materiał, którego najważniejszą cechą jest przezroczystość. To właśnie ona sprawia, że doskonale sprawdza się ono w różnego rodzaju wnętrzach i aranżacjach, umożliwiając jednocześnie wprowadzenie do pomieszczenia więcej światła. Jak to zrobić? Otóż wystarczy zdecydować się na duże przeszklenia, których przykładem mogą być nie tylko okna, ale również drzwi, szklane ściany czy nawet sufit. W efekcie można rozjaśnić wnętrze, a co za tym idzie uczynić je bardziej atrakcyjnym. Pozytywnie wpłynie to także na samopoczucie przebywających w nim osób oraz pozwoli zredukować potrzebę wykorzystania sztucznego oświetlenia w ciągu dnia.
Szkło w aranżacji wnętrz – zalety
Zastosowanie szkła w aranżacji wnętrz pozwala nie tylko wprowadzić do pomieszczenia więcej światła, ale przynosi znacznie więcej korzyści. Wśród zalet takiego rozwiązania należy wymienić między innymi:
-
optyczne powiększenie przestrzeni, co może być szczególnie istotne w przypadku niewielkich pomieszczeń. Wykorzystanie szklanych elementów, których przykładem mogą być drzwi czy ściany działowe sprawi, że wnętrze będzie wydawało się większe i bardziej otwarte;
-
nowoczesny wygląd i uniwersalność, co wynika z faktu, że szklane elementy są eleganckie i sprawdzają się w wielu różnych stylach architektonicznych. W efekcie popularnością cieszy się zastosowanie szkła w budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym;
-
łatwość w utrzymaniu czystości, co gwarantuje gładka powierzchnia szkła. Jest to szczególnie istotne w pomieszczeniach takich, jak kuchnia, czy łazienka;
-
bezpieczeństwo, szczególnie w przypadku szkła laminowanego i hartowanego – jest nie tylko w podwyższonym stopniu odporne na uszkodzenia, ale również znacząco ogranicza również ryzyko skaleczenia. W efekcie wykorzystuje się je przy produkcji balustrad, elewacji budynków, dachów i daszków szklanych, drzwi szklanych czy przeszklonych ścianek.
W jakich stylach architektonicznych sprawdzi się szkło?
W nowoczesnych aranżacjach wnętrz bardzo często wykorzystuje się minimalistyczne i uniwersalne materiały, których przykładem może być szkło. Zastosowanie znajduje ono w różnych stylach architektonicznych, nadając pomieszczeniom charakteru oraz elegancji. W nowoczesnych wnętrzach dodaje elegancji i jest wykorzystywane w formie szklanych ścian, balustrad czy elementów mebli.
W stylu loftowym szkło znajduje natomiast zastosowanie w formie dużych szklanych okien, balustrad czy przezroczystych ścian, nadając wnętrzom otwartości. Poza tym szkło wykorzystywane jest także w aranżacjach utrzymanych w stylu skandynawskim czy glamour, które świetnie komponują się ze szkłem. W efekcie spotkać w nich można nie tylko minimalistyczne przeszklenia, ale również przeszklone, funkcjonalne drzwi.
Dubiel Vitrum – renomowany producent luster i elementów szklanych
Mając świadomość tego, że szkło doskonale sprawdza się w różnych stylach architektonicznych, a elementy szklane nie tylko powiększają przestrzeń, ale pozwalają wprowadzić do niej więcej światła, warto pamiętać o tym, by posiadały one wysoką jakość oraz zostały wykonane w zakładzie gwarantującym odpowiednią, zgodną z obowiązującymi przepisami certyfikację produkcji oraz produktów. To wszystko zapewnia istniejąca od ponad 40 lat firma Dubiel Vitrum, w której ofercie można znaleźć szeroką gamę luster, drzwi, ścianek, podłóg i balustrad szklanych. Zaletą jest w tym przypadku jednak nie tylko szeroki wybór produktów szklanych, ale również to, że ich producent oferuje także liczne usługi dodatkowe w zakresie obróbki szkła.
W praktyce chodzi o jego rozkrój, fazowanie, szlifowanie, obróbkę CNC, gięcie, klejenie, drukowanie i lakierowanie, laminowanie foliami standardowymi i kolorowymi, wiercenie otworów, piaskowanie czy hartowanie. Poza tym w ofercie dostępne są także nowoczesne rozwiązania takie jak szkło przeznaczone do kabin prysznicowych z powłoką ochronną Enduroshield czy szkło inteligentne zmieniające przejrzystość pod wpływem przyłożonego napięcia elektrycznego. W efekcie Dubiel Vitrum oferuje nie tylko standardowe produkty szklane, ale jest w stanie wykonać również różnego rodzaju elementy ze szkła na indywidualne zamówienie klienta. Jest to możliwe dzięki fachowcom z wieloletnim doświadczeniem w obróbce szkła, specjalistycznym zaawansowanym technologicznie liniom produkcyjnym oraz nowoczesnym technologiom produkcji oraz systemom informatycznym do zarządzania produkcją, z których firma korzysta na co dzień.
Odkryj zalety szkła we wnętrzach!
Podsumowując, należy stwierdzić, że szkło doskonale sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach, rozświetlając je i optycznie powiększając. Zaletą jest także możliwość wykorzystania różnych rodzajów szkła, które mają wiele praktycznych i dekoracyjnych zastosowań. Przekonaj się o tym już dziś i skontaktuj się z Dubiel Vitrum, aby dobrać najlepsze rozwiązania do swoich wnętrz!
Artykuł sponsorowany