Dom i ogród

Szkło w aranżacji minimalistycznego mieszkania

Szkło w aranżacji minimalistycznego mieszkania

W ostatnich latach bardzo popularny stał się minimalistyczny styl urządzania mieszkań. Oznacza on aranżację przestronnego wnętrza, które jest pozbawione dodatków ograniczających przestrzeń. Charakteryzuje go prostota oraz jasne barwy — głównie biel oraz odcienie szarości i beżu. Bardzo ważne są meble i inne elementy wyposażenia wykonane z takich materiałów jak drewno, metal i szkło. Ich połączenie daje wrażenie lekkości, a także nadaje pomieszczeniu elegancki wygląd.

Uniwersalny i efektowny materiał

Szczególnym surowcem wykorzystywanym podczas urządzania minimalistycznych mieszkań jest szkło. Minimalizm oznacza obecność luster oraz dużych okien lub przeszkleń. Dzięki temu w prosty sposób wprowadzamy do pomieszczenia więcej światła. Dodatkowo możemy nadać przestronności nawet przy niewielkim metrażu. Szklane lampy sprawdzą się natomiast w każdym pomieszczeniu, niezależnie od powierzchni. Mogą mieć nietypowy geometryczny kształt podkreślający styl salonu. Dominująca biel spowoduje, że lampa będzie elementem ocieplającym i przykuwającym uwagę. Minimalistyczne oświetlenie w postaci lamp w stylu skandynawskim o różnorodnych rozmiarach daje bardzo szerokie możliwości zmiany klimatu pomieszczenia.

Przestronne i czyste formy

Prostym sposobem na optyczne powiększenie przestrzeni jest montaż szklanych drzwi, które nadają głębi. Z kolei szkło w łazience będzie kojarzyło się z higieną i krystaliczną czystością. Wszelkie szklane elementy są zalecane w pomieszczeniach o dużej wilgotności, są ponadto łatwe do czyszczenia.

Minimalizm możemy podkreślić montując szklane blaty, najlepiej obudowane drewnem. Dzięki takiemu połączeniu zyskujemy niespotykane refleksy świetlne, a cały blat wygląda niezwykle estetycznie. Można też pójść krok dalej — w kierunku montażu mebli w większej części lub w całości wykonanych ze szkła. Prezentują się one nowocześnie i można je łączyć zarówno z elementami drewnianymi, jak i metalowymi. Jest to więc idealny sposób na podkreślenie minimalistycznego stylu. Poza tym pozwala to uzyskać bardzo oryginalny mebel, bez zmniejszania optycznego przestrzeni.

Efektowne dodatki

Lekkości pomieszczeniu dodadzą także elementy stosowane rzadziej, które mogą sprawić, że pomieszczenie nabierze nadzwyczajnego charakteru. Takim elementem są schody wykonane ze szkła. Ich montaż jest ryzykowny ze względu na możliwość łatwego uszkodzenia, ale za to zyskujemy dodatkową możliwość aranżacji wnętrza. Chodzenie po szklanych schodach daje wręcz wrażenie lewitacji, a jednocześnie duże elementy nie powodują załamania organizacji przestrzeni.Styl minimalistyczny oznacza przede wszystkim geometryczne kształty. Meble muszą zostać rozplanowane w taki sposób, aby były wzajemnie powiązane. Dotyczy to zarówno ich charakteru, jak i funkcjonalności. Warto dodać, że wszelkie szklane przedmioty to ważne elementy charakteryzujące skandynawski design. Jego podstawą są proste struktury oraz powiązanie z naturą. Dlatego podstawą jest tu szkło. Zawsze jednak należy zachować równowagę pomiędzy niezbędnym wyposażeniem i dostępną przestrzenią.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.