Lifestyle

Stadiony sportowe – najważniejsze ich elementy

Stadiony sportowe – najważniejsze ich elementy

Stadion sportowy to miejsce chętnie uczęszczane przez ludzi. Moda na zdrowy tryb życia, chęć naśladowania znanych polskich sportowców i sportowe zainteresowania młodzieży przyczyniają się do rozwoju obiektów sportowych. W ostatnim czasie w małych miastach i dużych aglomeracjach powstały nowoczesne obiekty sportowe umożliwiające uprawianie sportów małym i dużym fanom sportu. 

Pierwsze stadiony sportowe 

Budowle przeznaczone do rozgrywania zawodów sportowych i innych widowisk powstawały już w starożytności. W Grecji stadiony były przeznaczone do zawodów lekkoatletycznych. Najczęściej budowano je, wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu (np. widownie były położone na zboczach wzgórz otaczających stadion). Najstarszy stadion znajduje się w Olimpii, po zachodniej stronie Półwyspu Peloponeskiego. Pierwsze igrzyska olimpijskie zorganizowano tam w 776 r. p.n.e. Do końca XX wieku główną cechą charakterystyczną stadionów był brak dachu, to odróżniało je od hal sportowych. 

Zasady projektowania stadionów – trybuny sportowe 

Ważną kwestią przy planowaniu budowy stadionu jest zachowanie jego osi względem kierunków świata. Utrzymanie boiska w osi NW-SE sprawia, że obie strony stadionu są oświetlone w podobnym stopniu i żadna z drużyn nie gra pod światło. Nierównomierne oświetlenie niekorzystnie wpływa także na murawę. Część zacieniona jest bardziej narażona na deniwelację. Dodatkowo trzeba zachować proporcje, projektując trybuny sportowe. Trybuna południowa powinna być najniższa, natomiast wschodnia musi być najbardziej ażurowa. Na trybunie zachodniej należy zaplanować sektor VIP i miejsca dla mediów. 

Najważniejsze elementy stadionu sportowego 

Jednym z najważniejszych elementów stadionu sportowego są trybuny sportowe, to one zapewniają widzowi wygodę i komfort oglądania rozgrywek sportowych. Widownia powinna być zbudowana ze wszystkich stron areny i okalać ja całkowicie. Dodatkowo dobrze, gdy jest usytuowana blisko boiska. To poprawia widoczność i pomaga zaoszczędzić miejsce na stadionie. 

Wiaty stadionowe 

Trzeba również zaprojektować odpowiednie przestrzenie magazynowe, w których przechowywane będą środki czystości i sprzęty niezbędne do utrzymania stadionu w jak najlepszej kondycji. Na stadionie powinny znaleźć się szatnie i wiaty stadionowe, które są niezbędne dla zapewnienia komfortu zawodnikom biorącym udział w rozgrywkach. 

Dzisiejsze stadiony są wielofunkcyjne – często pełnią nie tylko funkcje sportowe. Oprócz areny i trybun dla widowni znajdują się tam także sklepy, restauracje, które mają zwiększyć komfort widzów. Na stadionach, oprócz rozgrywek sportowych, odbywają się także wydarzenia kulturalne i targi. 

Materiał zewnętrzny

Udostępnij