Cięcie blachy wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Ogromną rolę w tym odgrywają umiejętności i właściwe narzędzie. Jego nieprawidłowy dobór oraz użycie może destruktywnie odbić się na trwałości konstrukcji a w konsekwencji na efektach pracy. Aby temu zapobiec, należy wiedzieć, jak obchodzić się z blachą?
Bez fuszerki poproszę – czym ciąć blachę?
Skutecznym i niedrogim przyrządem do manualnego cięcia blach są nożyce do blachy ze stali chromowo-molibdenowej. Osobną kategorię stanowią — nożyce elektryczne z nakładką tnącą i nakładka do wiertarki tnącej blachę: falistą, trapezową, prostą, nierdzewną.
W trakcie używania elektronarzędzi radzimy jednak zachować ostrożność, gdyż mogą uszkodzić ocynkowaną warstwę zabezpieczającą.
Przykład: Szlifierka kątowa generuje wysoką temperaturę, która może skutkować deformacją, czyli zniszczeniem zewn. powłoki ochronnej blachy. Objawia się to rozwojem rdzy w dość krótkim czasie oraz przeciekaniem dachu wzniesionego z blachodachówki. Dlatego bezpieczniejszym wyborem są nożyce ręczne do cięcia blachy. Wyposażono je w tzw. ostrza skokowe kute ze stali HSS (stal twarda) o 30 mm promieniu cięcia. Wspomniane ostrza poradzą sobie z blachą: falistą i trapezową o grubości 1-1,8 mm, stalową (1,6 mm), miękką (aluminiową 2,5 mm), miedzianą (2 mm).
Spotykane obecnie modele nożyc skokowych o gładkich/ o ząbkowanych ostrzach oferują wymienny stempel i matrycę — wyższy skok ostrzy gwarantuje sprawniejsze i szybsze cięcie. Dzięki specjalnym rowkom mierniczym możliwe jest zmierzenie grubości ciętej blachy.
Właściwa ścieżka wyboru
Przy oglądaniu asortymentu w sklepie zwracajmy uwagę na to, czy nożyce do blachy ręczne są lekkie? Ich waga nie powinna przekraczać 2 kg. Czy nożyce są poręczne i pewnie leżą w dłoni? Dba o to perfekcyjnie wyprofilowana oburącz. Kolejna wskazówka — porządne oprzyrządowanie zapewnia swobodę cięcia pod każdym kątem nachylenia ostrzy. Nad tym czuwa głowica tnąca przystosowana do nagłej zmiany położenia.
Klasyfikacja osprzętu i cięcie blachy
Nożyce dzielimy na nożyce do blachy uniwersalne i kształtowe z dodatkowym rozdzieleniem obu podtypów na jednodźwigniowe/ dwudźwigniowe. Do grupy narzędzi tnących zaliczamy także nożyce prawe i lewe np. marki Stanley Fatmax. Nożyce uniwersalne są idealne do cięć prostoliniowych (przelotowych) i krzywoliniowych. Nożyce kształtowe są doskonałe do tworzenia konturów/ łuków o małym promieniu blisko krawędzi arkusza blachy. Ich smukła główka znacząco ułatwia wycinanie skomplikowanych kształtów, dociera do trudnodostępnych miejsc.
Prawidłowy sposób
Cięta blacha rządzi się 1 regułą, która stanowi — nożycami prawymi cięcie wykonujemy po łuku od lewej do prawej strony, natomiast lewymi, blachę tniemy od strony prawej do lewej.
BHP równe zdrowiu i życiu: Przed przystąpieniem do cięcia blachy obowiązkowo musimy założyć ubranie ochronne, kask, grube gumowe rękawice i oczywiście okulary chroniące przed uderzeniem groźnych opiłków, które mogą trwale uszkodzić oczy.