Lifestyle

Jakie są systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych fotelikach?

Jakie są systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych fotelikach?

Bezpieczeństwo dzieci jest jedną z najważniejszych kwestii dla każdego rodzica. Z tego powodu, wybierając fotelik samochodowy, warto zwrócić uwagę na to, w jakie systemy jest on wyposażony. Nowoczesne modele posiadają szereg udogodnień i zaawansowanych technologii, dzięki którym maluchy są znacznie lepiej chronione niż jeszcze kilka lat temu. Producenci nowoczesnych fotelików wyposażają je w różne systemy bezpieczeństwa. O jakich technologiach mowa w praktyce? Podpowiadamy.

Odpowiednia budowa nowoczesnych fotelików

Projektanci nowoczesnych fotelików na każdym etapie wykonywania takiego projektu wprowadzają do niego pewne zmiany, których celem jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa dziecku. Dlatego budowa takich modeli różni się nieco od fotelików wykorzystywanych jeszcze kilka lat temu. Na przykład fotelik Britax może być zaprojektowany w kształcie litery V, dzięki czemu z jednej strony dziecko zyskuje więcej miejsca na plecy, a także ramiona. Z drugiej jednak ten optymalny kształt zapewnia duży stopień bezpieczeństwa. 

Ergonomiczne zagłówki w nowoczesnych fotelikach projektowane są w taki sposób, aby zapewnić maluchom bezpieczną pozycję podczas przejazdu w momencie korzystania z trójpunktowych pasów bezpieczeństwa. Dodatkowo zagłówki w nowoczesnych fotelikach projektowane są z myślą również o sytuacjach takich jak zaśnięcie dziecka podczas drogi, dzięki czemu doskonale podtrzymują jego główkę podczas snu.

Prowadnica pasa biodrowego w nowoczesnych fotelikach

Nowoczesne systemy bezpieczeństwa w fotelikach samochodowych dla dzieci są stale ulepszane i wykorzystuje się w nich coraz więcej zaawansowanych technologii. Jedną z opcji, w które może być wyposażony taki model, jest funkcja SecureGuard, która gwarantuje czwarty punkt zaczepienia dla standardowego trójpunktowego pasa bezpieczeństwa, dzięki czemu chroni brzuch i jego delikatne okolice u dziecka. Zadaniem tego systemu jest utrzymywanie pasa powyżej kości biodrowych malucha, co pomaga zredukować siły, które w razie kolizji czołowej mogłyby oddziaływać na jego brzuch nawet o 35%. Jednocześnie system ten zapewnia dużą swobodę i nie jest dyskomfortowy dla dziecka podczas jazdy.

Technologia ochrony fotelika w przypadku uderzeń bocznych

W fotelikach samochodowych może być zastosowana również technologia SICT, która gwarantuje ulepszoną ochronę malucha w przypadku uderzeń bocznych pojazdów. Działa ona na zasadzie reakcji na zmniejszenie odległości między wnętrzem samochodu a fotelikiem i pochłania tę energię, zanim jeszcze dotrze ona do malucha.

Udostępnij