Strona główna
DIY
Tutaj jesteś

Jak zrobić regał na książki?

2 czerwca 2019

Nie da się ukryć, że książki potrafią wnieść duszę w pokój, a nawet w dom. Bywają ludzie, który najchętniej chcieliby mieć (albo mają!) regał z książkami przy każdej z czterech ścian. I bardzo dobrze! Mimo że ktoś może zostać „przezwany” bibliofilem (choć przecież to tak pozytywne określenie). Jak zrobić regał na książki?

Sprawdź także: Meble do pokoju nastolatka – jakie wybrać?

Jak zrobić regał na książki?

Jak zrobić regał na książki

Pozostaje pytanie, jak zrobić regał na książki. Należy najpierw postawić sobie pytanie, czy będzie on „klasyczny”, tzn. jak typowy, mniejszy bądź większy, wspominany wyżej regał z książkami, czy jednak bliższy jest komuś mebel niekonwencjonalny, np. w formie fotela, gdzie po jednej i po drugiej stronie jest miejsce na książki, albo klatki schodowej, gdzie tomy są poustawiane w stopniach schodów. Niewielu pragnie takiej awangardy, ale warto wspomnieć o tym, jakim kultem niektórzy otaczają książki.

Niezwykle ciekawym pomysłem jest takie oto wyposażenie pokoju jak właśnie meble na książki. Im większym jest się molem książkowym, tym większa musi być przestrzeń dla tomów. Ale też, bo i czemu nie, stara maszyna do pisania, a ponadto kolekcja płyt muzycznych. Również pięknie prezentująca się na (najlepiej specjalnej) półce. A to tylko wierzchołek góry lodowej urządzania pokoju. Przydałby się też dobry sprzęt audio czy – zamiast telewizora – projektor. A do tego stacjonarny super komputer i laptop. Tutaj właśnie nowoczesność miesza się z przeszłością, co sprawia, że można się zakochać w takim miejscu.

Klasyczny regał na książki

Wracając jednak do głównego toku wywodu – klasyczny regał na książki ma jednak swoje zalety, bo jest nietrudny w zaprojektowaniu i zrobieniu, choć też dużo zależy od jego wielkości. Inaczej tworzy się małą półkę na, załóżmy, dwadzieścia książek, a inaczej taką na całą ścianę, z setkami tomów. Ale z drugiej strony, ile duszy jest w tak zaprojektowanym meblu! Nasi przyjaciele będą pod wrażeniem tego, że nie stronimy od czytania, a i potrafimy pięknie zaprezentować kolejno ciągnące się przez półkę tomy. Tak więc – warto taką półkę z książkami sobie zrobić.

Niekonwencjonalne pomysły

Co do niekonwencjonalnych miejsc na książki blokuje nas jedynie wyobraźnia. Książki ukryte w fotelu, książki zdobiące klatkę schodową, książki okalające drzwi w pokoju, książki ułożone na ścianie poddasza, książki w ciekawy sposób prezentujące się nad telewizorem bądź kominkiem… Oczywiście ktoś to musi zaprojektować i zbudować, ale większości przypadków możemy to zrobić sami, jeżeli tylko posiadamy smykałkę do zadań manualnych i mamy sprawnie działający zmysł estetyczny. Ostatecznie pozostają specjaliści, ale warto jednak próbować dzięki własnej inicjatywie.

Jak zostało napisane, parafrazując pewne ormiańskie przysłowie („kto nie ma kobiety, ten nie ma duszy”) – jeżeli w domu nie ma książek, to nie ma w nim duszy. Ot, co!

Zobacz też: Ławka z palet z oparciem – jak ją wykonać?

Redakcja ZycieRzeczy

Witaj na naszym blogu! Jesteśmy wielkimi fanami prac ogrodowych, roślin, zwierząt i wszystkiego, co związane z naturą. Uwielbiamy też domowe porządki i urządzanie wnętrz. Na naszym blogu znajdziesz masę inspiracji dotyczących budownictwa, wyposażenia domu, ogrodu i wiele więcej!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Piękna technika ozdabiania przedmiotów
Jak wybrać idealne blaty granitowe do Twojej kuchni
Czym jest włóczka Drops

Jesteś zainteresowany reklamą?