Home Dom i ogród Jak wybrać kabinę prysznicową do małej łazienki?

Jak wybrać kabinę prysznicową do małej łazienki?

by Redakcja ZycieRzeczy

Mała łazienka to niewątpliwie ogromne, aranżacyjne wyzwanie. Trzeba bowiem ją urządzić w taki sposób, by spełniania wiele funkcji na raz. Szczególnie problematycznym zagadnieniem może się natomiast okazać wybór optymalnej kabiny prysznicowej. Jakie kabiny prysznicowe będą pasowały do małej łazienki?

Rozsądna wielkość kabiny

Przede wszystkim kabiny prysznicowe do małej łazienki nie mogą być zbyt duże. Najczęściej mamy bowiem do dyspozycji co najwyżej 3 metry kwadratowe, na których musi się zmieścić nie tylko kabina prysznicowa, ale i ubikacja, umywalka, szafka na kosmetyki oraz pralka. Nie możemy więc „szaleć” i kupować kabiny, w której w zasadzie można by było się położyć. Zanim wybierzemy się do sklepu, warto zmierzyć przestrzeń, jaką mamy do dyspozycji, aby uniknąć późniejszego rozczarowania. Najpopularniejsze kabiny prysznicowe, przeznaczone do małych łazienek, posiadają wymiary 80×80 lub 90×90 centymetrów. Znajdziemy jednak i producentów, oferujących kompaktowe kabiny o wymiarach 70×70 centymetrów.

Jaki model wybrać?

Poza gabarytami, warto zwrócić uwagę na model kabiny prysznicowej. W małych łazienkach najlepiej sprawdzą się kabiny prysznicowe narożne, otwierane na środku. Każdy bok takiej kabiny (oczywiście poza tymi, przylegającymi do ściany) otwiera się do połowy swojej szerokości. Ten model pozwoli na maksymalne wykorzystanie przestrzeni w łazience. Wpasuje się bowiem w każdy narożnik, a dodatkowo zostawi przestrzeń na szafkę, kosz na brudną bieliznę albo inny, niezbędny mebel lub urządzenie. Możemy przy tym postawić zarówno na kabiny prysznicowe kwadratowe, prostokątne albo zakończone z jednej strony owalem. Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych preferencji i wyglądu konkretnego wnętrza.

Z brodzikiem czy bez?

Problematyczną kwestią w doborze odpowiedniej kabiny prysznicowej, może być również zakup modelu bez brodzika lub z brodzikiem. Na pewno każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Osoby, które mają trudności z poruszaniem się albo kilka kilogramów nadwagi, wybierają raczej kabiny prysznicowe bez brodzika. Trzeba wtedy jednak zadbać o odpowiednie, lekko pochyłe ukształtowanie posadzki oraz instalację, umożliwiającą wygodny odpływ wody. Z kolei osoby, posiadające małe dzieci, stawiają raczej na kabiny prysznicowe z brodzikiem i to dość głębokim. W ten sposób prysznic można bowiem wykorzystać nawet jako wannę.

Szkło przezroczyste czy matowe?

No i pozostaje jeszcze wybór rodzaju szyby. Na rynku znajdziemy kabiny prysznicowe z przezroczystymi i matowymi szybami. Do małych wnętrz polecamy w szczególności te pierwsze, które optycznie powiększają przestrzeń. Trzeba jednak pamiętać, że takie kabiny prysznicowe trzeba często i dokładnie czyścić, ponieważ najszybciej widać na nim osad po kroplach wody.

0 comment

Zobacz także

Zostaw komentarz