Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Dlaczego używamy zniczy na cmentarzu?

22 grudnia 2022 Dlaczego używamy zniczy

Są nieodłącznym elementem dnia Wszystkich Świętych, ale również palone są podczas innych okoliczności. Znicze można zobaczyć na grobach zmarłych przez praktycznie cały rok. Dlaczego są one używane?

Co warto wiedzieć o zniczach?

Zniczami zwyczajowo nazywa się rodzaj naczyń wypełnionych woskiem, w którym znajduje się knot. Dodatkowo mogą one posiadać pokrywkę, która zabezpiecza ogień przed gaśnięciem.

Znicze produkowane są dzisiaj z różnych materiałów, na przykład ze szkła, tworzywa sztucznego, metalu czy ceramiki. Oferowane są one w wielu wariantach pod względem ich stylu, wysokości, dekoracji, dlatego można dobrać je specjalnie do okazji, podczas której mają być używane.

Początki palenia zniczy wywodzą się już z czasów pogańskich, dlatego też tradycja ich używania jest wielowiekowa i nie jest związana ona tylko z religiami chrześcijańskimi. Wobec tego znicze towarzyszą człowiekowi już od wielu wieków. Co warto wiedzieć o ich historii i symbolice?

Słowo „znicz” – skąd się wzięło?

Samo słowo „znicz” wywodzi się z języka litewskiego, a dokładnie od „žinys”, co w przetłumaczeniu oznacza wieszcza, znachora. Etymologia tego słowa związana jest z prasłowiańskim „znati”, co tłumaczy się jako wiedzieć czy znać.

Słowo „znicz” po raz pierwszy zostało wykorzystane w połowie XVII wieku i następnie rozprzestrzeniło się też w języku polskim.

Historia palenia zniczy

Palenie zniczy na grobach zaczęło być praktykowane szerzej podczas pogańskiego święta Dziadów, które obchodzono w nocy z 31 października na 1 listopada. To właśnie stąd wywodzi się również tradycja ich zapalania podczas dnia Wszystkich Świętych.

W trakcie święta Dziadów, również określanego jako Zaduszki, na grobach świętowano. Bliscy spożywali tam posiłki, pili, a także palili znicze.

Ogień na grobach zmarłych miał zapewniać im ochronę przed siłami zła, które mogły pojawiać się w miejscach pochówku. Wierzono, że ogień ma moc oczyszczającą oraz pozwala na wskazanie kierunku na cmentarz zbłąkanym duszom.

Zwyczaje te uległy zmianie wraz z rozprzestrzenianiem się chrześcijaństwa. Od tego momentu nie zaprzestano palenia zniczy na grobach, natomiast nadano im nową symbolikę. Ogień miał być nadzieją na nowe życie oraz symbolem wiary w Boga i w zmartwychwstanie.

Znicze na grobach – dlaczego dziś je palimy?

Aktualnie znicze palone są na grobach głównie jako sposób wyrażenia szacunku dla zmarłego, tego, że o nim pamiętamy i nadal jest on dla nas ważny.

Znicze są również wyrazem naszej troski o groby najbliższych. Palące się na nich znicze wskazują na to, że nagrobkiem ktoś się opiekuje i ktoś o nim pamięta.

Oczywiście, nadal zachowują one swoją religijną symbolikę, jednak palą je też osoby niewierzące.

Kiedy można zapalić znicze?

Najczęściej znicze zapalamy w dniu Wszystkich Świętych. To właśnie wtedy cmentarze rozświetlają się pięknym blaskiem, który powoduje, że wyglądają one tak efektownie, zwłaszcza po zmierzchu.

Również znicze mogą być palone z innych okazji, na przykład w rocznicę urodzin albo śmierci zmarłego, podczas ważnych świąt, na przykład Bożego Narodzenia czy Wielkanocy.

Oczywiście, zapalenie znicza możliwe jest również podczas każdej wizyty na cmentarzu jako wyraz pamięci o zmarłym.

Znicze, które oferuje firma Topmetal Funerals, to szczególne rodzaje zniczy: najpopularniejsze wśród nich są metalowe znicze gazowe, wykonane ręcznie z dbałością o każdy szczegół. Cenione przez zakłady pogrzebowe – stosowane są głównie w czasie uroczystości pogrzebowych oraz ważnych wydarzeń, które wymagają niepowtarzalnej oprawy. 

Redakcja ZycieRzeczy

Witaj na naszym blogu! Jesteśmy wielkimi fanami prac ogrodowych, roślin, zwierząt i wszystkiego, co związane z naturą. Uwielbiamy też domowe porządki i urządzanie wnętrz. Na naszym blogu znajdziesz masę inspiracji dotyczących budownictwa, wyposażenia domu, ogrodu i wiele więcej!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak wybrać nagrobek
Jak ułatwić segregację śmieci
Panele ścienne WPC

Jesteś zainteresowany reklamą?