Rolety i refleksole to najpopularniejsze przesłony okienne, montowane na zewnątrz budynku w celu ograniczenia dostępu promieni słonecznych do pomieszczenia. Odpowiednie dopasowanie do otworów okiennych, zastosowanie materiałów najwyższej jakości, a także profesjonalny montaż gwarantują osiągnięcie najlepszych efektów zaciemnienia. Osłony zewnętrzne okien są narażone w sposób bezpośredni na działanie różnych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz czy grad. Te niesprzyjające zjawiska w dłuższej perspektywie mogą działać niekorzystnie na powłokę materiałów konstrukcyjnych, niszcząc ją i skracając żywotność tych materiałów. Aby zapewnić właściwą ochronę i estetyczny wygląd osłon zewnętrznych, konieczna jest ich systematyczna pielęgnacja, na którą składa się czyszczenie, konserwacja oraz kontrola sprawności mechanizmu, realizowana zazwyczaj w ramach serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego.
Rolety a refleksole
Refleksole swoją budową i wyglądem zbliżone są bardzo do rolet zewnętrznych, są ich odmianą i dlatego wymiennie określane są mianem rolet screen lub rolet ekranowych. Obie osłony stanowią najskuteczniejszą ochronę przed zbytnim nasłonecznieniem i przegrzewaniem się pomieszczeń, zwłaszcza w okresie letnim. W sezonie zimowym z kolei minimalizują straty ciepła przez okna. Podtynkowy montaż to gwarancja niebanalnego wykończenia elewacji i wygody użytkowania. Dużym udogodnieniem jest zastosowanie unikalnej i bardzo innowacyjnej technologii, pozwalającej na inteligentne sterowanie urządzeniem. Pozwala to ustawić ruchomą część osłony w wybranej pozycji za pomocą pilota lub urządzenia mobilnego – smartfona czy tabletu.
Montaż refleksoli możliwy jest nie tylko na zewnątrz, ale też po wewnętrznej stronie okna. To bardzo trwałe osłony, wykazujące dużą odporność na możliwe uszkodzenia i przetarcia, dzięki zastosowaniu innowacyjnej tkaniny PCW i tkaniny szklanej pokrytej specjalną powłoką o strukturze przypominającej siatkę. Działanie zaciemniające polega na ograniczeniu ilości wpadającego światła przez tkaninę.
Na jakie zanieczyszczenia narażone są osłony zewnętrzne okien?
Osłony zewnętrzne, ze względu na swe umiejscowienie po zewnętrznej stronie okien, narażone są bezpośrednio na działanie niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, takich jak deszcze, śnieg czy grad. Równie szkodliwe działanie może mieć nawet silny podmuch wiatru, przenoszący z dużą prędkością drobinki piachu, które mogą z kolei uszkodzić powłokę osłony. Z tego powodu, powstałe na powierzchni osłon zanieczyszczenia muszą być systematycznie usuwane, ponieważ mogą się przyczyniać do nieodwracalnego zniszczenia tej powierzchni, a nawet do uszkodzenia całego mechanizmu.
Jak dbać o rolety zewnętrzne i refleksole?
Rolety zewnętrzne oraz refleksole wymagają regularnego czyszczenia dla prawidłowego funkcjonowania. Urządzenie wymaga odpowiedniej pielęgnacji, nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie wygląda na zabrudzone. Czyszczenie można zaplanować we własnym zakresie i nie ma konieczności zlecania tej usługi profesjonalnym firmom. Należy jednak dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta co do czyszczenia i konserwacji, a także możliwości stosowania detergentów. Zanim przystąpisz do mycia, sprawdź czy urządzenie zostało odłączone od źródła zasilania. Po rozwinięciu pancerza rolety, sprawdź stan jego powierzchni i usuń ewentualne ziarenka piasku, by nie zarysować osłony podczas jej mycia. Możesz użyć odkurzacza, pamiętaj jednak o stosowaniu wyłącznie miękkiej końcówki, zakończonej włosiem. Do mycia osłon używaj również miękkich ścierek i szmatek, a także delikatnych środków myjących rozpuszczonych w ciepłej wodzie.
Warto też okresowo zlecić profesjonalnej firmie (najlepiej tej, w której dokonano zakupu osłon) specjalistyczną konserwację powierzchni osłon, co wpłynie na zwiększenie ich trwałości i żywotności i pozwoli utrzymać wszystkie właściwości produktu, gwarantowane przez producenta. Należy również przeprowadzać profesjonalny przegląd systemów okiennych przynajmniej raz do roku. Taki przegląd zazwyczaj jest zapewniony w ramach serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego przez sklep, w którym zakupiliśmy osłony. Konserwacja obejmuje wówczas wszystkie elementy konstrukcyjne urządzenia, również te ukryte w elewacji, do których sami nie mamy dostępu lub do których dostęp jest bardzo ograniczony.