Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że Twój telewizor sam z siebie wyłączał się lub włączał? Jeśli tak, to musisz wiedzieć, że nie jesteś sam z tym problemem, oraz że zdecydowanie warto jest dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat. Poniższy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości i dostarczy Ci wyczerpujących, specjalistycznych informacji na ten temat.
Dlaczego telewizor sam się wyłącza i włącza?
Zjawisko samoistnego wyłączania się lub włączania telewizora może być efektem wielu różnych czynników. Z jednej strony mogą to być problemy z zasilaniem telewizora – zwłaszcza w starszych modelach, które są mniej stabilne pod względem energetycznym. Z drugiej strony, czynnikiem mogącym wpływać na to zjawisko mogą być problemy z systemem telewizora, a dokładniej z jego oprogramowaniem lub układem sterowania.
Problemy z zasilaniem
Od strony hardware’owej, najczęściej za samoczynne wyłączanie lub włączanie telewizora odpowiada system zasilania. Wiele z tych kwestii jest możliwych do rozwiązania samodzielnie, bez uciekania się do serwisu. Dowiedzmy się, jakie są najpopularniejsze problemy z zasilaniem telewizora i jak można je rozwiązać.
Uszkodzony przewód zasilający
Problem ten jest równocześnie najprostszym do rozwiązania. Wyjątkowo ważne jest, aby sprawdzić stan całego przewodu zasilającego. Nieraz zdarza się, że uszkodzony lub zwyczajnie luźny kabel jest przyczyną problemów z telewizorem. Czymś bardzo powszechnym jest wadliwy zakres kabla, który posiada uszkodzenia mechaniczne wynikające na przykład z przeżuwania przez zwierzę domowe lub nieumyślnego uszkodzenia podczas porządków. Jeśli zauważymy, że kabel zasilający jest w jakiś sposób uszkodzony, powinniśmy go jak najszybciej wymienić na nowy.
Problemy z gniazdkiem elektrycznym
Zdarza się, że problemem nie jest telewizor a instalacja elektryczna. To zazwyczaj nie jest zauważalne, a dodatkowo bardzo trudne do ustalenia bez znajomości zagadnienia. Jeśli Twój telewizor jest podłączony do gniazdka, do którego podłączone są inne urządzenia (tzw. listwa zasilająca), może dochodzić do sytuacji przeciążenia obwodu i samoczynnego wyłączania telewizora. Dodatkowym problemem może być starość instalacji elektrycznej, która nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej mocy dla naszego urządzenia.
Usterki w systemie telewizora
Jeżeli sprzęt zasilający i gniazdko elektryczne są w porządku, a problem nadal występuje, to znak, że warto przyjrzeć się usterkom w systemie telewizora. Takie sytuacje są co prawda rzadsze, ale mogą być o wiele bardziej skomplikowane do rozwiązania. Poniżej przedstawiamy dwa typowe problemy, które mogą wystąpić w tej kwestii.
Problemy z oprogramowaniem
Oprogramowanie telewizora to bardzo ważny element, który ma duże znaczenie dla prawidłowej pracy urządzenia. W przypadku wystąpienia błędów software’owych telewizor może samoczynnie wyłączać się lub włączać. Wiele współczesnych telewizorów to urządzenia inteligentne, które działają na bazie różnych systemów operacyjnych. Jeżeli oprogramowanie jest nieaktualne lub zawiera błędy, może dochodzić do nieprawidłowego działania sprzętu. W takiej sytuacji zaleca się zaktualizowanie oprogramowania telewizora – w wielu przypadkach to rozwiązuje problem.
Uszkodzony panel sterowania
Panel sterowania to inaczej układ, który odpowiada za działanie przycisków na telewizorze. Jeśli jest uszkodzony, może powodować chaotyczne działanie sprzętu. Może on objawiać się m.in. samoczynnym wyłączaniem i włączaniem telewizora. Uszkodzony panel sterowania wymaga naprawy, najczęściej przez specjalistę. Nie zaleca się samodzielnej próby naprawy, jeżeli nie posiadamy doświadczenia w tego typu działaniach.
W wielu przypadkach, problemów z samoczynnym wyłączaniem i włączaniem telewizora można uniknąć poprzez regularną konserwację sprzętu, czyli m.in. aktualizację oprogramowania czy prawidłowe zarządzanie zasilaniem. Pamiętaj – zawsze lepiej przeciwdziałać, niż potem radzić sobie z problemami!