Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Co to jest oświetlenie liniowe LED?

21 kwietnia 2022


Oświetlenie liniowe LED to określenie, które często słyszymy w sferze aranżacji wnętrz komercyjnych, ale co to właściwie oznacza i jak z niego korzystamy? Ten artykuł ma na celu „odczarowanie” komercyjnego oświetlenia liniowego LED i daje wgląd w to, jak i gdzie go używać. Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, zapraszamy do lektury!

Czym są diody LED? 

Dioda LED to skrót od „Light Emitting Diode”. Jest to wysoce wydajne, długotrwałe źródło światła, które wykorzystuje półprzewodnik do przekształcania energii elektrycznej w światło. Gdy do wyprowadzeń zostanie przyłożone odpowiednie napięcie, elektrony są w stanie połączyć się z „dziurami elektronowymi”wewnątrz urządzenia, uwalniając energię w postaci fotonów (światła). Barwa światła zależy od pasma energetycznego półprzewodnika.

Diody LED pojawiły się już w 1962 roku i były wykorzystywane jako praktyczne komponenty w urządzeniach elektrycznych, takich jak światła ostrzegawcze. Wczesne diody LED były ograniczone do światła podczerwonego o niskim natężeniu. Pierwsze diody LED światła widzialnego również miały niską intensywność i ograniczały się do koloru czerwonego, ale nowoczesne diody LED są dostępne w zakresie długości fal widzialnych, ultrafioletowych i podczerwonych i mogą być niezwykle jasne.

Co to jest oświetlenie liniowe LED? 

Oświetlenie liniowe LED to po prostu zastosowanie wielu diod LED umieszczonych razem w długiej, wąskiej obudowie w celu utworzenia paska światła. Ta prosta koncepcja zrewolucjonizowała sposób oświetlania przestrzeni. 

Przed powstaniem koncepcji oświetleń liniowych LED, oświetlenie długich powierzchni komercyjnych, takich jak biura, magazyny i sklepy, było bardzo trudne. Takie przestrzenie oświetlano dużymi, przemysłowymi żarówkami. Oświetlenie liniowe zaczęło ewoluować w latach 50. XX wieku od lamp fluorescencyjnych, stosowanych głównie w przestrzeniach przemysłowych. W latach 70-tych technologia ta była stosowana w domach, garażach i warsztatach oraz powierzchniach handlowych. To dodatkowo stworzyło zapotrzebowanie na tańsze, lepiej wyglądające okucia. Stworzenie ciągłej, nieprzerwanej linii światła nie było możliwe przed LED, ponieważ świetlówki musiały się zatrzymać i zacząć zostawiać czarną lub ciemną plamę.

Ulepszony wygląd nastąpił dopiero na początku 2000 roku, kiedy powstała wczesna wersja komercyjnego oświetlenia liniowego. Zapotrzebowanie na oświetlenie LED jest obecnie ogromne i wciąż rośnie. Różnica polega na tym, że liniowe oświetlenie architektoniczne i technologia LED rozszerzyły zastosowania komercyjnych opraw liniowych LED. Branża wciąż ewoluuje wraz z poprawą estetyki i wydajności, odchodząc od starych, tradycyjnych obudów, wykorzystując materiały w lepszy sposób i wprowadzając bardziej zaawansowaną technologię.

Redakcja ZycieRzeczy

Witaj na naszym blogu! Jesteśmy wielkimi fanami prac ogrodowych, roślin, zwierząt i wszystkiego, co związane z naturą. Uwielbiamy też domowe porządki i urządzanie wnętrz. Na naszym blogu znajdziesz masę inspiracji dotyczących budownictwa, wyposażenia domu, ogrodu i wiele więcej!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

nowenna pompejańska jak odmawiać
onycholiza paznokci
gdzie lecieć w listopadzie

Jesteś zainteresowany reklamą?