Strona główna
Dom i ogród
Tutaj jesteś

Audyt energetyczny do programu „Czyste Powietrze” – jak uzyskać dofinansowanie na termomodernizację budynku?

29 października 2024 czyste powietrze


Jeśli jesteś właścicielem budynku jednorodzinnego, który uzyskał pozwolenie na budowę przed 31.12.2013 i chcesz zmodernizować go pod kątem energooszczędności, warto rozważyć skorzystanie z programu „Czyste Powietrze”. Program czyste powietrze jest inicjatywą rządową, która ma na celu poprawę jakości powietrza poprzez modernizację systemów grzewczych i termomodernizację budynków.

Kluczowe kroki audytu energetycznego

Jednym z kluczowych kroków w tym procesie jest przeprowadzenie audytu energetycznego dla programu czyste powietrze, który pomoże określić, jakie działania należy podjąć, aby obniżyć zużycie energii użytkowej i poprawić efektywność energetyczną budynku. Audyt energetyczny to kompleksowa analiza zużycia energii w budynku, która pozwala zidentyfikować obszary, w których można oszczędzać energię. Dofinansowanie jest istotnym wsparciem finansowym dla właścicieli nieruchomości, którzy chcą przeprowadzić termomodernizację. Dzięki tym działaniom możemy zmniejszyć zużycie energii cieplnej i poprawić efektywność energetyczną naszych domów. Audyty energetyczne są niezbędnym elementem ubiegania się o podwyższone dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”. Dzięki nim można uzyskać kompleksową analizę zużycia energii w budynku oraz propozycje działań modernizacyjnych, które pozwolą obniżyć rachunki za energię i wpłyną pozytywnie na środowisko

Wniosek o dofinansowanie

Wnioskując o dofinansowanie na tzw. kompleksową termomodernizację budynku w ramach programu „Czyste Powietrze”, musisz przedstawić wyniki audytu energetycznego oraz planowane działania modernizacyjne. Ważne jest również spełnienie określonych wymagań/warunków dotyczących efektywności energetycznej po zrealizowaniu inwestycji.Audyt energetyczny przeprowadza sięw celu sprawdzenia dla dwóch warunków obniżenia energii użytkowej, pierwszy to obniżenie o co najmniej 40% lub obniżenie całkowitego wskaźnika Energii Użytkowej dla całego budynku będzie wynosił maksymalnie 80 kWh/m²rok. Gdy zostanie spełniony co najmniej jeden z tych dwóch warunków, możesz ubiegać się o podwyższone dofinansowanie na termomodernizację budynku. Dzięki temu będziesz mógł zrealizować proponowane działania modernizacyjne, takie jak docieplenie elewacji, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej czy instalacja nowoczesnego źródła ciepła i systemu ogrzewania. Dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze” może pokryć w zależności na grupębeneficjenta od 40 do nawet 100% kosztów netto inwestycji, co sprawia, że termomodernizacja staje się znacznie bardziej opłacalna.Podsumowując, audyt energetyczny stanowi kluczowy element procesu ubiegania się o podwyższone dofinansowanie na termomodernizację budynku w ramach programu „Czyste Powietrze”. Dzięki niemu możesz uzyskać kompleksową analizę zużycia energii oraz wsparcie finansowe na realizację działań modernizacyjnych. Warto skorzystać z tej możliwości, aby obniżyć rachunki za energię i przyczynić się do poprawy efektywność energetyczną naszych domów.

Więcej informacji i szczegółów na temat programu czyste powietrze można uzyskać na stronie: CEB.COM.PL

Artykuł sponsorowany

Redakcja ZycieRzeczy

Witaj na naszym blogu! Jesteśmy wielkimi fanami prac ogrodowych, roślin, zwierząt i wszystkiego, co związane z naturą. Uwielbiamy też domowe porządki i urządzanie wnętrz. Na naszym blogu znajdziesz masę inspiracji dotyczących budownictwa, wyposażenia domu, ogrodu i wiele więcej!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Pergola
Pompa ciepła
Innowacje w ceramice łazienkowej

Jesteś zainteresowany reklamą?