Strona główna
Dom i ogród
Tutaj jesteś

Jak wybrać szafę narzędziową dla swojego warsztatu?

13 kwietnia 2023 Jak wybrać szafę narzędziową

Przechowywanie różnych narzędzi czy przeznaczonych do nich akcesoriów, w tym wierteł, wkrętów czy kołków, bywa bardzo uciążliwe, szczególnie w dużych firmach, w których to np. elektronarzędzia stanowią podstawę działalności. Co w takich przypadkach warto zrobić? Postawić na szafy narzędziowe – meble przemysłowe, w których można z łatwością, komfortowo i bezpiecznie przechowywać zupełnie różne narzędzia, w tym obsługiwane ręcznie, elektryczne czy zasilane akumulatorowo. Ich rodzajów jest jednak tak wiele, że wyboru odpowiedniego wcale nie da się uznać za prosty.

Do czego służą szafy narzędziowe w firmie?

Szafy narzędziowe, jak sama nazwa wskazuje, służą do przechowywania narzędzi, dlatego są szczególnie istotne w przypadku przedsiębiorstw, w których przeprowadza się mechaniczną lub termiczną obróbkę różnych materiałów za ich pomocą. Zapewniają:

  • Komfort – przechowywanie różnych narzędzi w niewłaściwych warunkach znacznie spowalnia pracę całego przedsiębiorstwa – podczas poszukiwania danego narzędzia można stracić nawet kilkanaście minut. Szafa narzędziowa pozwala na przechowywanie wszystkich elektronarzędzi i narzędzi ręcznych w dedykowanych pojemnikach lub luzem, lecz zawsze w jednym, wybranym wcześniej miejscu. Dzięki temu operator może doskonale znać położenie wszystkich narzędzi używanych w jego pracy – również tych, które eksploatuje się stosunkowo rzadko.
  • Bezpieczeństwo – liczy się nie tylko komfort, lecz także skuteczna ochrona wszystkich narzędzi przed ich uszkodzeniem. Położenie ich na niestabilnym podłożu, np. na innych narzędziach lub nieprzystosowanych w tym celu mebli, może szybko skończyć się ich upadkiem, a w ostatecznym rozrachunku – uszkodzeniem. W szafie narzędziowej każde narzędzie jest bezpieczne.
  • Profesjonalizm – wszystkie narzędzia odłożone luzem na kupę w obrębie danego przedsiębiorstwa nie sprawiają dobrego wrażenia. Z kolei posegregowanie ich w szafach narzędziowych oraz ich późniejsze opisanie np. za pomocą kartek samoprzylepnych – zupełnie odwrotnie. Świadczy o profesjonalizmie całego przedsiębiorstwa, a w szczególności pracowników odpowiedzialnych za dane prace.

Jak zatem widać, szafa narzędziowa jest meblem niezwykle potrzebnym w każdym przedsiębiorstwie, w którym do pracy wykorzystuje się narzędzia różnego typu. Są komfortowe w eksploatacji i wygodne, a przy tym także w pewnym stopniu zabezpieczają finansowo przed uszkodzeniami kosztownego sprzętu.

Różnorodne szafy narzędziowe – jak wybrać odpowiednią?

Wybierając szafę narzędziową, warto kierować się przede wszystkim zdroworozsądkowym podejściem i sięgać wyłącznie po rozwiązania dobrych, znanych firm. Dlaczego? Głównie ze względu na to, że uszkodzenie którejkolwiek szafy może oznaczać sporo problemów, w tym zniszczenie umieszczonych w środku narzędzi, lub – co jeszcze gorsze – stworzenie zagrożenia dla osoby pracującej obok. Z tego też powodu niedopuszczalne jest użytkowanie mebli pokojowych w firmie, w której będą służyć do magazynowania narzędzi.

  • Konstrukcja

Warto, aby korpus szafy narzędziowej oraz nogi zostały wykonane z trwałych i mocnych materiałów, w tym stalowych płaskowników i kątowników o dużej grubości, np. 2 mm. Półki z kolei, w celu oszczędności miejsca oraz zachowania dobrej mobilności, powinny być wykonane z blachy o grubości około 1 mm. W efekcie całkowita nośność mebla może wynieść nawet sporo ponad 500 kg!

  • Wykończenie

Warto, aby szafa narzędziowa była odpowiednio wykończona, gdyż będzie z całą pewnością użytkowana w trudnych, intensywnych warunkach. Dobrze sprawdza się malowanie proszkowe, które zapewnia trwałą powłokę odporną na działanie większości czynników, w tym płynów i chemikaliów, które występują w wielu różnych przedsiębiorstwach.

  • Rozmiar

Na nic piękne i wytrzymałe szafy narzędziowe, jeśli nie będą charakteryzowały się odpowiednimi wymiarami. Postaw na model właściwy dla swoich narzędzi – większy się przyda w firmach, w których używa się np. młotowiertarek, podczas gdy mniejszy w przedsiębiorstwach zajmujących się obróbką niewielkich elementów mechanicznych. Warto w pewnym stopniu wypośrodkować swoje oczekiwania i wybrać model o właściwej wielkości – zbyt duży może okazać się uciążliwy w małometrażowych pomieszczeniach.

  • Komfort

Sięgnij po szafy narzędziowe wyposażone w kilka charakterystycznych cech technicznych oraz dodatków zwiększających komfort eksploatacji. Bardzo istotne są między innymi przestawne półki – dzięki tej możliwości można zmienić wysokość poszczególnych komór – a także np. zastosowanie funkcji zwiększających bezpieczeństwo. Należy do nich np. zamek czy sztywnik poprawiający stabilność i sztywność całego mebla.

  • Łatwość utrzymania w czystości

To kolejny istotny parametr, jednak niestety często pomijany przez pracodawców, którzy nie znają powagi sytuacji. Zanieczyszczenie szafki narzędziowej standardowym brudem nie jest zbyt kłopotliwe – wystarczy go zatrzeć mokrą szmatką z detergentem. Inaczej jest w sytuacji, gdy zabrudzenia są mocne i bardzo trudne do usunięcia, np. z oleju, farb, lakierów czy różnego typu chemikaliów, które mogą uniemożliwić dalsze bezpieczne i komfortowe korzystanie z szafy. Postaw na model z minimalną liczbą wzorów i frezowań, w których odkłada się najwięcej zabrudzeń, a w ich miejsce wybierz model gładki i prosty – będzie znacznie łatwiejszy w czyszczeniu.

Dobra szafa narzędziowa – czyli jaka?

Szafa narzędziowa powinna charakteryzować się jak najlepszym dopasowaniem do danego przedsiębiorstwa. Nie powinna przeszkadzać i powodować dyskomfortu, np. ze względu na uciążliwą obsługę czy niebezpieczną konstrukcję. Wręcz przeciwnie – szafa narzędziowa powinna stanowić pomoc dla każdego pracownika, który chce zachować łatwy dostęp do używanych przez siebie narzędzi.

Pamiętaj, aby szafy zamawiać wyłącznie w sprawdzonych, pewnych miejscach, w których jest dostępny ich bardzo duży wybór. Liczy się to, aby wszystkie pochodziły tylko od producentów znanych w naszym kraju lub na całym świecie i były dostarczone do odbiorcy tak szybko, jak to możliwe.

Materiał zewnętrzny

Redakcja ZycieRzeczy

Witaj na naszym blogu! Jesteśmy wielkimi fanami prac ogrodowych, roślin, zwierząt i wszystkiego, co związane z naturą. Uwielbiamy też domowe porządki i urządzanie wnętrz. Na naszym blogu znajdziesz masę inspiracji dotyczących budownictwa, wyposażenia domu, ogrodu i wiele więcej!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Łóżko kontynentalne co to? Wyjaśniamy, czym różni się od tradycyjnego
Ile waży wanna żeliwna? Sprawdzamy wagę i jej wpływ na montaż
Jak ustawić łóżko w sypialni? Najlepsze układy dla komfortu i stylu

Jesteś zainteresowany reklamą?