Żaluzje okienne już od wielu lat cieszą się bardzo dobrymi opiniami wśród klientów. Alternatywą dla nich są – znane przede wszystkim z amerykańskich przedmieść – tak zwane shuttersy. Są to specjalne okiennice wewnętrzne, które wyposażone są w funkcjonalne, ruchome lamele.
Shutters, czyli… co?
Zwykle w skład shuttersów wchodzi kilka połączonych za pomocą zawiasów paneli, wewnątrz których znajdują się – znane chociażby z żaluzji – ruchome lamele. System ten wyposażony został w prosty układ regulacji, dzięki któremu możliwe jest sterowanie ich położeniem zgodnie z preferencjami użytkownika. Zwykle shuttersy są kojarzone z kolorem białym, gdyż to właśnie ta barwa doskonale łączyła się z aranżacją północnoamerykańskich domów. Dziś na rynku pojawia się coraz więcej ich wariacji, które doskonale komponują się z wnętrzami polskich domów i mieszkań.
Jakość wykonania
Niektóre mechanizmy wchodzące w skład shuttersów wymagają maksymalnego dopracowania, gdyż na co dzień są one bardzo obciążone pracą (np. zawiasy). Tym samym produkuje się je z materiałów o podwyższonej wytrzymałości. Mowa tu przede wszystkim o drewnie tekowym i cedrowym, które nie tylko są trwałe, ale też ładnie się prezentują. Niestety nie można tego samego powiedzieć o klasycznych żaluzjach, których mechanizmy robocze często się psują. Okazuje się, że nawet zainwestowanie sporej ilości gotówki na żaluzje zewnętrzne (hit ostatnich lat) nie gwarantuje, że po krótkim czasie mechanizm ten nie ulegnie np. zatarciu.
Precyzyjna regulacja
Po co stworzono shuttersy? Ich największym atutem jest możliwość precyzyjnej regulacji ilości światła w pokoju. Za pomocą lameli można łatwo sterować stopniem zaciemnienia w pomieszczeniu, począwszy od całkowitej jasności, a skończywszy na maksymalnej ciemności. W związku z tym, że shuttersy wykonane są najczęściej z drewna, są one bardzo pomocne w kształtowaniu mikroklimatu wewnątrz pomieszczenia. Termoizolacyjne właściwości drewna sprawiają, że całkowicie zamknięte lamele mogą ograniczyć temperaturę panującą w pokoju nawet o 3 – 5 stopni Celsjusza. Niestety, większość żaluzji nie posiada takich zdolności, gdyż opadają one od góry, nie zasłaniając (tak jak shuttersy) całej powierzchni okna. Co więcej, spora część żaluzji to konstrukcje metalowe, które znacznie łatwiej przepuszczają ciepło.
Podsumowując, shuttersy mają olbrzymią przewagę nad typową żaluzją i to zarówno w kontekście wyglądu, właściwości, jak i niezawodności. Na korzyść shuttersów przemawiają też ich właściwości termoizolacyjne i sposób zaprojektowania.