Jeszcze zanim postawimy nasz wymarzony dom na działce, musimy ją zakupić. Pozornie proste zadanie jest obarczone ryzykiem błędu, warto więc zadać pytanie o to, na co zwrócić szczególną uwagę decydując się na taki krok. Okazuje się, że wytycznych jest co najmniej kilka. Na co zwracać uwagę, aby zakup działki budowlanej był udany?
Zakup działki budowlanej – bezpiecznie od samego początku
Zakup działki budowlanej nie jest wcale obarczony ryzykiem mniejszym niż zakup używanego samochodu. Jeśli więc nie chcemy go żałować, w pierwszej kolejności zainteresujmy się wszelką dostępną dokumentacją na jej temat. Przyda nam się przede wszystkim jej księga wieczysta, warto więc pamiętać o tym, że można ją przeglądać bezpłatnie. Od niedawna znajomość numeru działki wieczystej sprawia, że szereg informacji na jej temat można znaleźć także w Internecie.
Ważna wizyta w urzędzie gminy
Nawet najpiękniejsza działka budowlana może okazać się ogromnym rozczarowaniem, jeśli jej sąsiedztwo będzie budzić nasze zastrzeżenia. W sieci nie brakuje przejmujących historii osób, które kupując ją nie wiedziały, że będzie sąsiadować z drogą szybkiego ruchu albo kurzą fermą. Przed zakupem warto więc odwiedzić urząd gminy, a tam poprosić o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Znajdziemy tam informacje o warunkach zabudowy dla konkretnej działki, co pozwoli nam na szybkie zorientowanie się, czego powinniśmy się spodziewać. Może się okazać, że dany teren nie jest jeszcze objęty planem zagospodarowanie przestrzennego. Nie warto opierać się jedynie na nadziei, że będzie on dla nas korzystny, dobrym pomysłem jest więc wystąpienie do gminy z wnioskiem o to, aby wydała ona warunki zabudowy i zagospodarowania konkretnej przestrzeni.
Lokalizacja i ukształtowanie działki
Jeśli wiążemy z działką budowlaną poważne plany, powinniśmy zastanowić się również nad tym, czy ukształtowanie jej terenu rzeczywiście nam odpowiada. Tu kluczowe znaczenie ma nie tylko rodzaj gruntu, ale również usytuowanie działki w stosunku do drogi dojazdowej oraz stron świata. Po raz kolejny okazuje się, że nie musimy wcale płacić specjaliście za dokonanie odpowiednich pomiarów. Mapy geodezyjne czekają na ans w powiatowych ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej oraz w wydziałach geodezji w urzędach gmin.
Zakup działki budowlanej a uzbrojenie terenu
Nie każda działka tak samo dobrze nadaje się pod budowę, zwłaszcza że nasz nowy dom powinien być przecież nie tylko piękny, ale również użyteczny. Jeśli zależy nam na tym, aby czerpać z niego satysfakcję, jeszcze przed zakupem dobrze jest zorientować się, jak wygląda uzbrojenie terenu – zarówno te, które już istnieje, jak i projektowane.