Prowadzenie działalności gospodarczej nieuchronnie wiąże się z koniecznością wykorzystania solidnego i niezawodnego sprzętu. Do usuwania zabrudzeń warto wykorzystać myjki ciśnieniowe. Są to urządzenia bardzo przydatne podczas mycia samochodu, roweru lub innych metalowych przedmiotów. Warto te kupić także do domu, bo można je wykorzystać do licznych prac porządkowych. Przydadzą się, między innymi, do czyszczenia mebli, narzędzi i akcesoriów ogrodowych. Duża moc strumienia wody, dopasowana do czyszczonych powierzchni, pozwala pracować bez użycia detergentów. Jest to urządzenie wielofunkcyjne i uniwersalne.
Łatwe mycie samochodu
Jedną z najczęściej wykonywanych czynności za pomocą myjki ciśnieniowej jest mycie samochodu. Można to robić na własnej posesji, pod warunkiem zapewnienia odpowiednich warunków, aby nie zanieczyszczać środowiska. Myjka powinna być wtedy wyposażona dodatkowo w szczotkę i pianowicę, czyli odpowiedni podajnik. Dzięki temu łatwo doczyścimy trudne plamy, na przykład zaschnięty brud sprzed kilku dni. Pamiętajmy, że tłuste zabrudzenia często wymagają użycia detergentów. Ponadto myjki ciśnieniowe używane do mycia auta nie powinny mieć zbyt dużej mocy, w przeciwnym razie można doprowadzić do uszkodzenia lakieru.
Zimna czy gorąca woda?
Planując zakup myjki mamy do wyboru dwa podstawowe rodzaje: myjki zimnowodne i myjki gorącowodne. Te ostatnie zwykle są uważane za ekologiczne, bo wysoka temperatura w większości przypadków pozwala na czyszczenie powierzchni bez zastosowania środków chemicznych. Należy tylko zwrócić uwagę, że bardziej uporczywe zabrudzenia wymagają coraz wyższej temperatury. Myjki gorącowodne są zbudowane w taki sposób, że posiadają wbudowaną grzałkę. Podgrzewa ona wodę, dzięki czemu jedno urządzenie może służyć zarówno do czyszczenia, jak również dezynfekcji i sterylizowania różnych powierzchni.
Natomiast myjki zimnowodne nie będą rozpuszczać zabrudzeń tak samo skutecznie, lecz umożliwiają zazwyczaj użycie wyższego ciśnienia. Odpowiednio skierowany strumień wody pozwala usuwać wiele zabrudzeń, a także rdzę lub kamień z metalowych przedmiotów. Z uwagi na niską temperaturę pracy trzeba jednak używać środków chemicznych. Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje tych urządzeń. Niektóre modele myjek zimnowodnych umożliwiają podłączenie źródła ciepłej wody, dzięki czemu otrzymujemy myjkę „2-w-1”, do zastosowania w każdych warunkach.
Moc ma znaczenie
Podczas wyboru myjki ciśnieniowej trzeba również zwrócić uwagę na wydajność tłoczenia. Jest to cecha decydująca o tym, z jaką siłą urządzenie będzie podawać strumień wody. W oczywisty sposób przekłada się to na skuteczność czyszczenia, choć bardzo dużo zależy od rodzaju zabrudzonych powierzchni. Należy przyjąć zasadę, że im większy przepływ wody, tym bardziej skuteczna będzie myjka. Myjki ciśnieniowe profesjonalne zapewniają wydajność około 400 litrów na godzinę oraz ciśnienie wody w granicach 150 barów. Dzięki temu można je wykorzystać do usuwania zabrudzeń z powierzchni o nieregularnej fakturze, na przykład płytek ceramicznych. Domowe myjki ciśnieniowe będą miały niższą wydajność i ciśnienie mierzone odpowiednio w granicach 300 litrów wody na godzinę oraz 100 barów. Temperatura wody wynosi najczęściej ok. 40-60 stopni Celsjusza.
Myjki ciśnieniowe to urządzenia cieszące się coraz większą popularnością. Oferuje je wiele firm, które pomogą dopasować najbardziej właściwy model do naszych potrzeb. Urządzenie do użycia w domu można kupić już za kilkaset złotych. Po zakupie szybko okaże się, że jest to urządzenie wręcz niezbędne, które ułatwia utrzymanie domu w nienagannym stanie.