Dodano: 10.02.2016

Sztuka współczesna upcyklinguje

Sztuka współczesna upcyklinguje

Lampka z zakrętek, fotel z plastikowych butelek, brązowy stół, który ma blat po stłuczonych oknach – to tylko niektóre realizacje polskich artystów, którzy w pracy kierują się zasadami ecodesignu.

Projektowanie z odpadów jest stosunkowo tanie i dostępne. To jeden z powodów, dlaczego polscy dizajnerzy zainteresowali się tym materiałem w tworzeniu sztuki użytkowej. Drugi powód – to rosnąca świadomość ekologiczna wśród odbiorców i popularność przedmiotów pochodzących z odzysku. O ile jednak na Zachodzie ecodesign jest znany od co najmniej kilkunastu lat, o tyle nasi rodzimi twórcy dopiero się rozkręcają. Ale za to z jakim rozmachem!

 

fotele wójcik_myfloor.plŹródło: KLIK!

 

lampa wójcik myfloor.plŹródło: KLIK!

Podstawa to zakrętki

Tomasz Wójcik na co dzień pracuje na Wydziale Architektury Wnętrz, prowadzi Pracownię Projektowania Mebli i Elementów Wyposażenia Wnętrz i działa w kolektywie Wytwórnia 21. Dużo czasu spędza na łonie natury i jest bardzo związany z przyrodą. To właśnie nią inspiruje się, projektując przedmioty użytkowe. Jak sam mówi, przetwarza on zjawiska występujące w naturze. Doskonale to widać na przykładzie wykonanych z zakrętek lampek virus funplastic albo „najeżonego” fotela funplastic, również zrobionego z nakrętek od butelek. Ten fotel kolektyw wystawiał na stoisku w Berlinie, w ramach DMY – International Design Festival.

 

lampa Dulko moj-ogrodnik.plŹródło: KLIK!

 

stół dulko moj-ogrodnik.plŹródło: KLIK!

 

świecznik Dulko moj-ogrodnik.plŹródło: KLIK!

 

Rzeźbiarz recyklingowy

W nieco innym duchu tworzy Remigiusz Dulko. Ten małopolski artysta rzeźbi głównie w brązie. Jest to metal bardzo trudny w obróbce, dlatego rzeźbiarz często uzupełnia przedmioty o inne tworzywa, w tym również pochodzące z upcyklingu. W swojej kolekcji Dulko ma, na przykład, brązowy stół (tworzywo którego było niegdyś częścią innej rzeźby) mający blat z jednolitego szkła – produkcie po stłuczce szyby. Ciekawy jest też zestaw lamp wiszących, elementami których są nienadające się do użytku kolorowe szklanki. Albo świecznik z butelki po winie – niby banalny pomysł upcyklingowy, ale wygląda nietuzinkowo w połączeniu z brązową rzeźbą.

 

mam facebook.commam.airbagŹródło: KLIK!

 

facebook.commam.airbagŹródło: KLIK!

 

Torby… powietrzne

Mówi się, że w sztuce wszystko już było. Tymczasem trzy dziewczyny – Maja Szczypek, Anna Łyszcz i Magda Rychard z M.A.M. Airbag – udowadniają, że wciąż można wpaść na nowatorski pomysł, który łączy w sobie nowoczesne wzornictwo i troskę o środowisko. Na pomysł wpadła jedna z dziewczyn po niegroźnym wypadku, w którym wystrzeliła poduszka powietrzna. Pomysł na jej wykorzystanie wrócił przy okazji akcji twórczego recyklingu. Odtąd twórczynie umawiają się z rozbierającymi samochody na części warsztatami i otrzymują od nich mnóstwo materiału, który i tak by się zmarnował, bo montowanie używanych poduszek jest przestępstwem. Z tego materiału artystki szyją później zjawiskowe torby i plecaki.