Dodano: 30.03.2016

Michał nie zbija kokosów na kokosach

Michał nie zbija kokosów na kokosach

Choć w zasadzie powinien, bo cuda z kokosów tworzy. Przyborniki, koty i mnóstwo, mnóstwo biżuterii. Nie sprzedał jednak nie ani jednej sztuki kokosowego wyrobu, a zrobił ich z setkę. Wszystkie rozdał znajomym. Nam też zupełnie za darmo podarował sposób na zrobienie z kokosa czegoś więcej.

Podstawowe narzędzia, które potrzebne Wam będą w obróbce kokosa, to piły, papier ścierny, lakier, dremel, klej. A jak się za nie zabrać?

  • Początek obróbki kokosa? Dziurawienie i zlanie wody kokosowej. Do dziurawienia służy jedna z trzech znajdujących się z nim dziurek, ta, przez którą wychodzi kiełkujący korzeń. Jak ją rozpoznać? Ma rodzaj łatwego do wydłubania koreczka. Jeżeli chcecie, by z kokosa łatwiej wyciekł cały płyn, przewierćcie lub wydłubcie dodatkowo drugą dziurę.
  • Potem przetnijcie piłą kokos tak, by obciąć jak najmniejszy krążek zawierający te 3 otwory. Kokos jest lekkim, ale twardym drewnem i można się przy tym nieźle spocić, chyba że ktoś ma szlifierkę, dremela z odpowiednią końcówką albo mini piłę stołową. Ja najczęściej do cięcia używam brzeszczota.
  • Następnie wydłubcie miąższ, czyli koprę. Ja posługuję się w tym celu nożem i podważam łyżką. Miąższem oczywiście zajadamy się pod warunkiem, że kokosowa woda nie była zgniła. Potem skorupę suszymy, np. dzień. Uwaga: Jeśli nie dacie rady wydłubać całości kopry, sama w końcu wyschnie i będzie ją łatwiej wyciągnąć.
  • Następnie oczyśćcie włókna z wierzchu – ręcznie lub wiertarką z tarczą. Sprawdzi się tu gruby papier ścierny. I już – skorupa gotowa do zrobienia z niej czegokolwiek!

Jeśli robię wisiorki, rysuję na kokosie ołówkiem wzór albo naklejam wycięty z papieru szablon, potem wzdłuż wzoru wycinam i doprecyzowuję krawędzie. Lubię wykończenie na szklankę i używam lakieru w sprayu.

Jeśli robię przybornik, szlifuję miejsce obcięcia równo, na spód wklejam sklejkę albo deskę z dołkami nawierconymi tak, by wpadały tam końcówki przyborów do pisania. Następnie robię dziury od góry w kokosie.

Jak wychodzi w praktyce? Sami zobaczcie.

IMAG0475

IMAG0605

IMG_1902

IMG_1918

IMG_3608

IMG_3606